Revolte violente în Belgia, după ce un tânăr de culoare, aflat în custodia poliției, a murit. Mașina regelui, lovită cu pietre de manifestanţi

Sute de oameni au ieşit să protesteze miercuri noapte în capitala Belgiei, după ce un tânăr de culoare, de doar 23 de ani, care se afla în custodia poliţiei, a murit.
Alina Costache
14 ian. 2021, 12:25
Revolte violente în Belgia, după ce un tânăr de culoare, aflat în custodia poliției, a murit. Mașina regelui, lovită cu pietre de manifestanţi

Revolte violente în Belgia. Autoturismului regelui Philippe care trecea prin zonă în timpul protestului, a fost avariat după ce manifestanții au început să arunce cu pietre în ea, potrivit BBC.

Revolte violente în Belgia. Un tânră de culoare care era în custodia poliţiei s-a stins din viaţă

Protestatarii au incendiat o secție de poliție în timpul manifestaţiilor, iar vitrinele au fost vandalizate. Patru polițiști au fost răniți, iar mai mulți demonstranți au fost arestați.

Potrivit forţelor de ordine, aproximativ 500 de persoane s-au strâns miercuri în apropierea secției de poliție Bruxelles-Nord după moartea unei persoane identificate în mass-media belgiană ca Ibrahima B.

Bărbatul a fost arestat sâmbătă seara, după ce a fugit de polițiștii care verificau un grup suspectat de încălcarea măsurilor locale anticoronavirus. Oficialii spun că tânărul și-a pierdut cunoștința după ce a fost dus la o secție de poliție și a fost transportat la spital, unde a murit la puțin peste o oră după arestare.

Motivele morții sale rămân neclare, dar poliția a deschis o anchetă în acest caz, potrivit parchetului din Bruxelles. Miercuri după-amiază, protestatarii au mers la secția de poliție, cerând adevărul despre moartea tânărului, înainte ca manifestarea să devină violentă.

Ministrul de interne, Annelies Verlinden, a condamnat evenimentele de miercuri ca fiind „total inacceptabile” și a încercat să asigure publicul asupra anchetei.

„Vom urmări acest lucru și, dacă este necesar, vom lua măsurile necesare pentru a condamna, de asemenea, abaterile comise de poliție”, a declarat doamna Verlinden citată de Brussels Times. „Dar astăzi, nu există niciun motiv pentru a face acest lucru și, prin urmare, cu siguranță nu există niciun motiv pentru acest tip de violență”, a spus ministrl de Interne.

Citeşte şi: O româncă din Belgia şi-a văzut tatăl în imaginile surprinse la Spitalul din Reşiţa: N-am putut să stau pe picioare. Mi s-a făcut rău

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu