REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. DATE OFICIALE BEC, ora 17: PSD-UNPR-PC a obţinut 37,6% din voturi

REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Alianţa PSD-UNPR-PC a câştigat ALEGERILE EUROPARLAMENTARE 2014, potrivit REZULTATE OFICIALE PARŢIALE, furnizate de Biroul Electoral Central (BEC), luni, la ora 17.00.
Romania TV
26 mai 2014, 14:11
REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. DATE OFICIALE BEC, ora 17: PSD-UNPR-PC a obţinut 37,6% din voturi

REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Alianţa PSD-UNPR-PC a obţinut 37,6% din voturi, pe al doilea loc plasându-se PNL, cu 15%. De asemenea, PDL a obţinut 12,23%, în timp ce Mircea Diaconu a câştigat 6,81%. Următoarele sunt: UDMR, cu 6,3% şi PMP, cu 6,21%.

De asemenea, PP-DD a obţinut 3,67%, iar PRM – 2,7%. FC a obţinut 2,6% din voturile exprimate de alegători, Partidul Ecologist Român 1,15%, Alianţa Agricultorilor – 0,95% şi PNŢCD – 0,89%.

Capsali Pericle Iulian, candidat independent, a obţinut 0,89% din voturi, Costea Peter – 0,74%, Corina Ungureanu 0,49% . Sub 0,50% au obţinut şi Partidul Verde – 0,34%, Partidul Noua Republică, Partidul Dreptăţii Sociale, candidaţii independenţi Purea Paul, Liga Dănuţ, Partidul Alternativa Socialistă, Valentin Dăeanu şi Filip Constantin Titian.

Până în prezent au fost introduse date de la 99,99 % secţii de votare. Numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne a fost de 5.714.814 (32,29%).

După numărarea a 99,99% din secţii, Alianţa PSD-UNPR-PC va avea 16 mandate de europarlamentar. Al doilea loc revine PNL, cu 6 mandate. 5 mandate va avea şi PDL, UDMR se plasează pe locul 4, 2 mandate. Următorul clasat este PMP, obţine 2 mandate. De asemenea, Mircea Diaconu merge la Parlamentul European.

PSD  – 16 mandate

PNL – 6 mandate

PDL – 5 mandate

UDMR – 2 mandate

PMP – 2 mandate

Mircea Diaconu – 1 mandat

Rezultatele sunt obşinute în urma redistribuirii voturilor partidelor şi candidatilor care nu au depăşit pragul de 5%.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Victor Angelescu îl distruge pe Cîrjan: „Nu ai cum să ajungi fotbalist mare! Există karma şi a simţit pe pielea lui”. Culisele transferului la Rapid: „Domnul Şucu l-a chemat acasă la el şi i-a dat bani”
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Ce înseamnă cu adevărat „sfertul academic”? Expresia folosită greșit de mulți români
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a rămas șocat de ceea ce a descoperit în Parcul Herăstrău
MediaFlux
Kate Middleton suferă de o încă afecțiune. Cu ce problemă se confruntă Prințesa de Wales la doi ani de când a fost diagnosticată cu cancer
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj