REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Vezi cine sunt noii parlamentari ai României

REZULTATELE parţiale ale ALEGERILOR PARLAMENTARE 2012 anunţate luni de Biroul Electoral Central indică faptul că USL a obţinut în urma scrutinului de duminică peste 60,03 de procente dintre voturile pentru Senat, ARD 16,9%, PP-DD 14,1%, iar UDMR 5,4%. La Camera Deputaţilor, USL a luat 58,63% din voturi, în timp ce ARD a adunat 16,69%. Cele două formaţiuni sunt urmate de PP-DD, cu 13,53%, şi UDMR, cu 5,31%.

RomaniaTV.net
10 dec. 2012, 12:53
REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Vezi cine sunt noii parlamentari ai României

LISTE ÎN CURS DE ACTUALIZARE

ROMÂNIATV.NET vă prezintă lista candidaţilor câştigători ai alegerilor parlamentare 2012:

Camera Deputaţilor:

ALBA

Alba – Colegiul 1:  Călin Potor – USL

Alba – Colegiul 2: Clement Negruţ – ARD

Alba – Colegiul 3: Dan Coriolan Simedru – USL

Alba – Colegiul 4: Cornel-George Comşa – ARD

Alba – Colegiul 5: Ioan Dîrzu – USL

ARGEŞ

Argeş – Colegiul 1: Gheorghe Marin – USL

Argeş – Colegiul 2: Mircea Drăghici – USL

Argeş – Colegiul 3: Simona Bucura-Oprescu – USL/ Mihai Deaconu – PPDD

Argeş – Colegiul 4: Theodor Cătălin Nicolescu – USL

Argeş – Colegiul 5: Bogdan Niculescu-Duvăz – USL

Argeş – Colegiul 6: Radu-Costin Vasilică – USL/ Dumitru Ioana-Jenica – PPDD

Argeş – Colegiul 7: Daniel Constantin – USL

Argeş – Colegiul 8: Andrei-Dominic Gerea – USL

Argeş – Colegiul 9: Cătălin-Marian Rădulescu – USL/ Cătălin Teodorescu – ARD

ARAD

Arad – Colegiul nr.1: Flavius Măduţa – USL

Arad – Colegiul nr.2: Claudia Boghicevici – ARD

Arad – Colegiul nr.3: Scheau Ion – PPDD

Arad – Colegiul nr.4: Mihăiţă Calimente – USL

Arad – Colegiul nr.5: Eusebiu Pistru-Popa – ARD

Arad – Colegiul nr.6: Dorel Gheorghe Căprar – USL

Arad – Colegiul nr.7: Dalca Ştefan Petru – PPDD

BACĂU

Bacău – Colegiul nr.1: Nicu Marcu – USL

Bacău – Colegiul nr.2: Cosmin Necula – USL

Bacău – Colegiul nr.3: Lucian Ciubotaru – USL

Bacău – Colegiul nr.4: Lucian Şova – USL

Bacău – Colegiul nr.5: Viorica Marcu – USL/ Melinte Ion – PPDD

Bacău – Colegiul nr.6: Constantin Avram – USL/ Valerian Vreme – ARD

Bacău – Colegiul nr.7: Ionel Palăr – USL/ Smarandache Miron Alexandru – PPDD

Bacău – Colegiul nr.8: Iulian Iancu – USL

Bacău – Colegiul nr.9: Viorel Hrebenciuc – USL

Bacău – Colegiul nr.10: Gabriel Vlase – USL

BIHOR

Bihor – Colegiul nr.1: Cseke Attila-Zoltan – UDMR

Bihor – Colegiul nr.2: Szabó Ödön – UDMR

Bihor – Colegiul nr.3: Lucia Varga – USL | Hulea Ioan – PPDD

Bihor – Colegiul nr.4: Gheorghe Costin – USL | Liviu Laza-Matiţa – ARD

Bihor – Colegiul nr.5: Bogdan Gheorghe-Dănuţ – USL

Bihor – Colegiul nr.6: Ioan Roman – USL

Bihor – Colegiul nr.7: Drăghici Sonia-Maria – USL

Bihor – Colegiul nr.8: Ioan Cupşa – USL

Bihor – Colegiul nr.9: Florica Cherecheş – USL

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Bistriţa – Colegiul 1: Adriana Doina Pană (USL)

Bistriţa – Colegiul 2: Daniel Suciu (USL)

Bistriţa – Colegiul 3: Ioan Oltean (ARD)

Bistriţa – Colegiul 4: Stelian Dolha (USL)

BRĂILA                        

Brăila – Colegiul 1: Petrea Dorin Silviu – USL

Brăila – Colegiul 2: Vasile Varga  – USL

Brăila – Colegiul 3: Marian Dragomir – USL

Brăila – Colegiul 4: Mihai Tudose – USL

Brăila – Colegiul 5: Cristian Rizea – USL

BUCUREŞTI

Bucureşti – Colegiul 1: Vlad Nistor – USL

Bucureşti – Colegiul 2: Diana Tuşa – USL

Bucureşti – Colegiul 3: Ludovic Orban – USL

Bucureşti – Colegiul 4: Dan Tudorache – USL | Canacheu Costică – ARD  (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 5: Dumitru Iulian Popescu – USL

Bucureşti – Colegiul 6: Rodica Nassar – USL | Ioan Mihăilă – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 7: Tudorie Violeta – USL

Bucureşti – Colegiul 8: Octavian Bot – USL | Dan-Cristian Popescu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 9: Daniel Budurescu – USL | Theodor Paleologu – ARD  (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 10: Florin Alexe – USL

Bucureşti – Colegiul 11: Eugen Nicolaescu – USL

Bucureşti – Colegiul 12: Raluca-Cristina Ispir – USL

Bucureşti – Colegiul 13: Ioan Vulpescu – USL

Bucureşti – Colegiul 14: Gabriela Podaşcă – USL

Bucureşti – Colegiul 15: Alin Petrache – USL

Bucureşti – Colegiul 16: Claudiu Andrei Tănăsescu – USL

Bucureşti – Colegiul 17: Mihai Bogdan Diaconu – USL

Bucureşti – Colegiul 18: Nicolae Bănicioiu – USL

Bucureşti – Colegiul 19: Dinu Giurescu – USL

Bucureşti – Colegiul 20: Chiriţă Dumitru – USL

Bucureşti – Colegiul 21: Georgian Pop – USL

Bucureşti – Colegiul 22: Alina Gorghiu – USL

Bucureşti – Colegiul 23: Oana Niculescu-Mizil – USL

Bucureşti – Colegiul 24: Mihai Sturzu – USL | Florian Geantă – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 25: George Becali – USL | Gheorghe Udrişte – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 26: Horia Mironescu – USL

Bucureşti – Colegiul 27: Damian Florea – USL

Bucureşti – Colegiul 28: Bogdan-Ion Mihăilescu – USL

BUZĂU

Buzău – Colegiul nr.1: George Scutaru – USL

Buzău – Colegiul nr.2: Adrian Mocanu – USL

Buzău – Colegiul nr.3: Titi Hoban – USL

Buzău – Colegiul nr.4: Erland Cocei – USL

Buzău – Colegiul nr.5: Marian Ghiveciu – USL | Coman Gheorghe – PP-DD

Buzău – Colegiul nr.6: Eugen Nicolicea – USL

Buzău – Colegiul nr.7: Marcel Ciolacu – USL | Cezar Preda – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

BOTOŞANI

Botoşani – Colegiul 1: Verginel Gireadă – USL

Botoşani – Colegiul 2: Andrei Dolineaschi – USL

Botoşani – Colegiul 3: Roxana Anuşca – USL şi Liliana Mincă – PPDD (mandat obţinut la redistribuire)

Botoşani – Colegiul 4: Costel Şoptică – USL

Botoşani – Colegiul 5: Mihai Baltă – USL şi Cristian Roman – ARD (mandat obţinut la redistribuire).

Botoşani – Colegiul 6: Tamara Ciofu – USL.

BRAŞOV

Braşov – Colegiul 1: Cătălin Zamfir – USL

Braşov – Colegiul 2: Ion Ochi – USL

Braşov – Colegiul 3: Mihai Aurel Donţu – USL | Grecea Maria – PP-DD

Braşov – Colegiul 4: Constantin Niţă – USL

Braşov – Colegiul 5: Emil Niţă – USL | Gabriel Andronache – ARD

Braşov – Colegiul 6: Ioan Adam – USL

Braşov – Colegiul 7: Ion Diniţă – USL

Braşov – Colegiul 8: Petre Roman – USL şi Gheorghe Ialomiţianu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

BRĂILA

Braila – Colegiul nr.1: Dorin Petrea – USL

Braila – Colegiul nr.2: Vasile Varga – USL | Alexandru Nazare – ARD

Braila – Colegiul nr.3: Viorel Dragomir – USL | Nistor Marioara – PP-DD

Braila – Colegiul nr.4: Mihai Tudose – USL

Braila – Colegiul nr.5: Cristian Rizea – USL

CARAŞ-SEVERIN

Caraş-Severin – Colegiul nr.1: Ioan Benga – USL | Blănariu Valentin – PP-DD

Caraş-Severin – Colegiul nr.2: Aurel Tocuţ – USL

Caraş-Severin – Colegiul nr.3: Ion Tabugan – USL

Caraş-Severin – Colegiul nr.4: Valentin Rusu – USL

Caraş-Severin – Colegiul nr.5: Ion Mocioalcă – USL | Valeria Schelean – ARD

CĂLĂRAŞI

Călaraşi – Colegiul nr.1: Daniel Florea – USL | Dragomir Maria – PP-DD

Călaraşi – Colegiul nr.2: Valeriu Steriu – USL | Vasile Iliuţă – ARD

Călaraşi – Colegiul nr.3: Dan Motreanu – USL

Călaraşi – Colegiul nr.4: Aurel Nicolae – USL

Călaraşi – Colegiul nr.5: Raluca Surdu – USL

CLUJ

Cluj – Colegiul nr.1: Adrian Oros – USL

Cluj – Colegiul nr.2: Steluţa Cătăniciu – USL

Cluj – Colegiul nr.3: Aurelia Cristea – USL

Cluj – Colegiul nr.4: Adrian Gurzău – ARD

Cluj – Colegiul nr.5: Radu Zlati – USL

Cluj – Colegiul nr.6: Cornel Itu – USL

Cluj – Colegiul nr.7: Moldovan Ioan – PP-DD

Cluj – Colegiul nr.8: Vicenţiu-Mircea Irimie – ARD

Cluj – Colegiul nr.9: Elena Uioreanu – USL

Cluj – Colegiul nr.10: Máté András-Levente – UDMR

CONSTANŢA

Constanţa – Colegiul 1: Gheorghe Dragomir – USL | Tararache Mihai – PP-DD

Constanţa – Colegiul 2: Mihai Lupu – USL

Constanţa – Colegiul 3: Cristina Dumitrache – USL | Conduraţeanu Andrei-Răzvan – PP-DD

Constanţa – Colegiul 4: Radu Babus – USL

Constanţa – Colegiul 5: Victor Manea – USL

Constanţa – Colegiul 6: Martin Eduard-Stelian – USL

Constanţa – Colegiul 7: Titus Dobre – USL

Constanţa – Colegiul 8: Manuela Mitrea – USL

Constanţa – Colegiul 9: Remus Cernea – USL | Dănuţ Culeţu – ARD

Constanţa – Colegiul 10: Mădălin Voicu – USL | Florin Gheorghe – ARD       

COVASNA

Covasna – Colegiul 1: Markó Attila-Gabor – UDMR

Covasna – Colegiul 2: Márton Arpad Francisc – UDMR

Covasna – Colegiul 3: Fejér László-Ödön – UDMR

Covasna – Colegiul 4: Horia Grama – USL

DÂMBOVIŢA

Dâmboviţa – Colegiul 1: Vasile Horga – USL

Dâmboviţa – Colegiul 2: Rovana Plumb – USL

Dâmboviţa – Colegiul 3: Ion Stan – USL

Dâmboviţa – Colegiul 4: Ion Pârgaru – USL/ Florin Popescu – ARD

Dâmboviţa – Colegiul 5: Stanciu Zisu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 6: Georgică Dumitru – USL

Dâmboviţa – Colegiul 7: Cristian Săvoiu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 8: Carmen Moldovan – USL/ Iulian Vladu – ARD

DOLJ

Dolj – Colegiul nr.1: Cosmin Enea – USL | Gheorghe Neţoiu – PP-DD  (mandat obţinut la redistribuire)

Dolj – Colegiul nr.2: Nicolae Vasilescu – USL

Dolj – Colegiul nr.3: Ionuţ Stroe – USL

Dolj – Colegiul nr.4: Florentin Gust – USL

Dolj – Colegiul nr.5: Petre Petrescu – USL

Dolj – Colegiul nr.6: Claudiu Manda – USL

Dolj – Colegiul nr.7: Mihai Voicu – USL

Dolj – Colegiul nr.8: Daniel Iane – USL

Dolj – Colegiul nr.9: Valeriu Zgonea – USL

Dolj – Colegiul nr.10: Ion Călin – USL

GALAŢI

Galaţi – Colegiul 1: Victor Paul Dobre – USL

Galaţi – Colegiul 2: Laurenţiu Chirvasuta – USL/ Mircea Toader – ARD

Galaţi – Colegiul 3: George Scarlat – USL/ Eugen Chebac – PPDD

Galaţi – Colegiul 4: Viorel Ştefan – USL

Galaţi – Colegiul 5: Dan Nica – USL

Galaţi – Colegiul 6: Florin Pâslaru – USL

Galaţi – Colegiul 7: Lucreţia Roşca – USL

Galaţi – Colegiul 8: Ciuca Bogdan Liviu – USL

Galaţi – Colegiul 9: Aurel Nechita – USL

GORJ

Gorj – Colegiul nr.1: Gheorghe Iana – USL

Gorj – Colegiul nr.2: Mihai Weber – USL

Gorj – Colegiul nr.3: Iriza Scarlat – USL

Gorj – Colegiul nr.4: Camelia Kharaibani – USL

Gorj – Colegiul nr.5: Vasile Popeangă – USL

Gorj – Colegiul nr.6: Victor Ponta – USL

HARGHITA

Harghita – Colegiul 1: Korodi Attila – UDMR

Harghita – Colegiul 2: Kelemen Hunor – UDMR

Harghita – Colegiul 3: Antal Istvan – UDMR

Harghita – Colegiul 4: Moldova Jozsef – UDMR

HUNEDOARA

Hunedoara – Colegiul 5: Monica Iacob-Ridzi – PPDD (mandat obţinut prin redistribuire)

IALOMIŢA

Ialomiţa – Colegiul 1: Cristina Pocora – USL

Ialomiţa – Colegiul 2: Marian Neacşu – USL

Ialomiţa – Colegiul 3: Mihăiţă Găină – USL

Ialomiţa – Colegiul 4: Aurelian Ionescu – USL

IAŞI

Iaşi – Colegiul nr.1: Mugur Cozmanciuc – USL

Iaşi – Colegiul nr.2: Relu Fenechiu – USL

Iaşi – Colegiul nr.3: Constantin Adăscăliţei – USL

Iaşi – Colegiul nr.4: Vasile Mocanu – USL

Iaşi – Colegiul nr.5: Neculai Răţoi – USL

Iaşi – Colegiul nr.6: Anghel Stanciu – USL

Iaşi – Colegiul nr.7: Costel Alexe – USL

Iaşi – Colegiul nr.8: Gheorghe Emacu – USL

Iaşi – Colegiul nr.9: Nichita Cristina – USL

Iaşi – Colegiul nr.10: Iacoban Sorin Avram – USL

Iaşi – Colegiul nr.11: Grigore Crăciunescu – USL

Iaşi – Colegiul nr.12: Anton Doboş – USL

MEHEDINŢI

Mehedinţi – Colegiul nr.1: Rodin Traicu – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.2: Petre Daea – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.3: Viorel Palaşcă – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.4: Manolache Marius – USL

PRAHOVA

Prahova – Colegiul 1: Mircea Roşca – USL

Prahova – Colegiul 2: Virgil Guran – USL

Prahova – Colegiul 3: Graţiela Gavrilescu – USL

Prahova – Colegiul 4: Sebastian Ghiţă – USL

Prahova – Colegiul 5: Sorin Teju – USL

Prahova – Colegiul 7: Nicolae Alexandri – USL

Prahova – Colegiul 8: Vlad Cosma – USL

Prahova – Colegiul 10: Ion Eparu – USL

Prahova – Colegiul 11: Paul Dumbrăvanu – USL şi Roberta Anastase (ARD) – după redistrinuire

Prahova – Colegiul 12: Andrei Sava – USL

SATU MARE

Satu Mare – Colegiul 2: Ovidiu Silaghi – USL (redistribuire)

Satu Mare – Colegiul 5: Kereskenyi Gabor – UDMR

SĂLAJ

Sălaj – Colegiul 2: Seres Denes – UDMR

Sălaj – Colegiul 3: Iuliu Nosa – USL

Sălaj – Colegiul 4 Zalău – Mirel Taloş – USL

SIBIU

Sibiu – Colegiul 1: Ioan Tămâian – USL

Sibiu – Colegiul 2: Raluca Turcan – ARD (redistribuire)

Sibiu – Colegiul 3: Gheorghe Roman – USL

Sibiu – Colegiul 4: Ioan Axente – USL

Sibiu – Colegiul 5: Gheorghe Frăticiu – USL

Sibiu – Colegiul 6: Mircea Cazan – USL

SUCEAVA

Suceava – Colegiul 1: Alexandru Băişanu – USL, posibil al doilea deputat  prin redistribuire: Sanda Maria Ardeleanu – ARD

Suceava – Colegiul 2: Ioan Bălan – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Suceava – Colegiul 3: Gavril Mîrza – USL

Suceava – Colegiul 4: Eugen Uricec – USL

Suceava – Colegiul 5: Ioan Stan – USL

Suceava – Colegiul 6: Constantin Galan – USL

Suceava – Colegiul 7: Ovidiu Iane – USL

Suceava – Colegiul 8: Eugen Bejinariu – USL

Suceava – Colegiul 9: Dumitru Pardău – USL şi Cezar Cioată – PPDD (mandat obţinut la redistribuire)

Suceava – Colegiul 10: Radu Surugiu – USL

TELEORMAN

Teleorman – Colegiul 1: Stefanescu Elena Catalina – USL

Teleorman – Colegiul 2: Simionescu Adrian Constantin – USL

Teleorman – Colegiul 3: Dragnea Nicolae Liviu – USL

Teleorman – Colegiul 4: Boboc Valentin Gabriel – USL

Teleorman – Colegiul 5: Calota Florica Ica – USL

Teleorman – Colegiul 6: Marin Almăjan – USL

TIMIŞ

Timiş – Colegiul 1: Horia Cristian – USL

Timiş – Colegiul 2: Sorin Grindeanu – USL

Timiş – Colegiul 3: Maria Grapini – USL

Timiş – Colegiul 4: Ion Răducanu – USL

Timiş – Colegiul 5: Cosmin Costa – USL/ Alin Popoviciu – ARD

Timiş – Colegiul 6: Cătălin Tiuch  – USL

Timiş – Colegiul 7: Sorin Stragea – USL

Timiş – Colegiul 8: Petru Andea – USL

Timiş – Colegiul 9: Dorel Covaci – USL

Timiş – Colegiul 10: Gheorghe Ciobanu – USL

VASLUI 

Vaslui – Colegiul 1: Cristea Victor – USL

Vaslui – Colegiul 2: Dan Bordeianu – USL

Vaslui – Colegiul 3: Florin Ciurariu – USL

Vaslui – Colegiul 4: Solomon Adrian – USL

Vaslui – Colegiul 5: Birchall Ana – USL

Vaslui – Colegiul 6: Dima Toader – USL

Vaslui – Colegiul 7: Stativa Irinel Ion – USL

VÂLCEA

Vâlcea – Colegiul 1: Traian Dobrinescu – USL

Vâlcea – Colegiul 2: Constantin Rădulescu – USL

Vâlcea – Colegiul 3: Dumitru Mazilu – USL

Vâlcea – Colegiul 4: Vasile Bleotu – USL

Vâlcea – Colegiul 5: Aurel Vlădoiu – USL

Vâlcea – Colegiul 6: Cristian Buican – USL

VRANCEA

Vrancea – Colegiul 5: Laurenţiun Ţigăeru Roşca

Senat:


ALBA

Alba – Colegiul 1: Teodor Atanasiu – USL

Alba – Colegiul 2: Alexandru Pereş – ARD (prin redistribuire)

 

ARGEŞ

Argeş – Colegiul 1: Ion Popa – USL

Argeş – Colegiul 2: Şerban Valeca – USL

Argeş – Colegiul 3: Constantin Tămagă – USL

Argeş – Colegiul 4: Ionuţ-Elie Zisu – USL

ARAD

Arad – Colegiul nr.1: Ovidiu Marian – USL | Mihai-Răzvan Ungureanu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Arad – Colegiul nr.2: Ioan Cristina – USL

Arad – Colegiul nr.3: Dorel Popa – USL | TRaian Igaş – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

BIHOR

Bihor – Colegiul 1: Biro Rozalia – UDMR

Bihor – Colegiul 2: Cristian Bodea – USL

Bihor – Colegiul 3: Valeriu Boeriu – USL

Bihor – Colegiul 4: Florian Bodog – USL

BISTRIŢA

Bistriţa – Colegiul 1: Dorin Dobra (USL)

Bistriţa – Colegiul 2: Ioan Deneş (USL)

BRĂILA

Brăila – Colegiul 1: Ion Rotaru – USL

Brăila – Colegiul 2: Cătălin Boboc – USL

BUCUREŞTI

Bucureşti – Colegiul 1: Titus Corlăţean – USL

Bucureşti – Colegiul 2: Călin Popescu Tăriceanu – USL

Bucureşti – Colegiul 3: Gabriel Oprea – USL

Bucureşti – Colegiul 4: Dumitru Pelican – USL | Anca Boagiu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 5: Daniel Barbu – USL | Cristian Rădulescu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 6: Ecaterina Andronescu – USL

Bucureşti – Colegiul 7: Victor Ciorbea – USL

Bucureşti – Colegiul 8: Dan Voiculescu – USL

Bucureşti – Colegiul 9: Cătălin Croitoru – USL

Bucureşti – Colegiul 10: Florian Popa – USL

Bucureşti – Colegiul 11: Cornel Dobriţoiu – USL | Nicolae Ivăşchescu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 12: Gabriel Mutu – USL

BUZĂU

Buzău – Colegiul nr.1: Eugen Orlando Teodorovici – USL

Buzău – Colegiul nr.2: Doina-Anca Tudor – USL

Buzău – Colegiul nr.3: Victor Mocanu – USL

BOTOŞANI

Botoşani – Colegiul 1: Doina Federovici – USL

Botoşani – Colegiul 2: Şerban Mihăilescu – UNPR şi Gheorghe Ciubotaru – PPDD (mandat obţinut la redistribuire).

Botoşani – Colegiul 3: Viorel Grigoraş – USL

BRAŞOV

Braşov – Colegiul 1: Sebastian Grapă – USL

Braşov – Colegiul 2: Viorel Chiriac – USL

Braşov – Colegiul 3: Ioan Ghişe – USL

Braşov – Colegiul 4: Marius Neculoiu – USL

CONSTANŢA

Constanţa – Colegiul 1: Puiu Hasotti – USL

Constanţa – Colegiul 2: Nicolae Moga – USL

Constanţa – Colegiul 3: Alexandru Mazăre – USL

Constanţa – Colegiul 4: Mircea Banias – USL

DÂMBOVIŢA

Dâmboviţa – Colegiul 1: Leonardo Badea – USL

Dâmboviţa – Colegiul 2: Sorin Roşca Stănescu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 3: Valentin Calcan – USL

DOLJ

Dolj – Colegiul nr.1: Cristina Anghel – USL | Antonie Solomon – PP-DD (mandat obţinut la redistribuire)

Dolj – Colegiul nr.2: Mihai Fifor – USL

Dolj – Colegiul nr.3: Voinea Florea – USL

Dolj – Colegiul nr.4: Mario Oprea – USL

Dolj – Colegiul nr.5: Mircea Geoană – USL

GALAŢI

Galaţi – Colegiul 1: Daniel Butunoi – USL/ Nicolae Marin – PPDD

Galaţi – Colegiul 2: Gheorghe Saghian – USL

Galaţi – Colegiul 3: Paul Ichim – USL

Galaţi – Colegiul 4: Eugen Durbaca – USL

GORJ

Gorj – Colegiul nr.1: Dian Popescu – USL

Gorj – Colegiul nr.2: Toni Greblă – USL

HARGHITA

Harghita – Colegiul 1: Tanczos Barna – UDMR

Harghita – Colegiul 2: Verestoy Attila – UDMR

HUNEDOARA

Hunedoara – Colegiul 3: Mariana Câmpeanu – USL

IALOMIŢA

Ialomiţa – Colegiul 1: Ion Toma – USL

Ialomiţa – Colegiul 2: Marian Pavel – USL

IAŞI

Iaşi – Colegiul nr.1: Varujan Vosganian – USL

Iaşi – Colegiul nr.2: Lazăr-Sorin Constantin – USL

Iaşi – Colegiul nr.3: Florin Constantinescu – USL

Iaşi – Colegiul nr.4: Mihaela Popa – USL

Iaşi – Colegiul nr.5: Marin Burlea – USL

MEHEDINŢI

Mehedinţi – Colegiul nr.1: Nicolae Şerban – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.2: Tudor Chiuariu – USL

PRAHOVA

Prahova – Colegiul 1: Georgică Severin – USL

Prahova – Colegiul 2: Daniel Savu – USL

Prahova – Colegiul 3: Ion Luchian – USL

Prahova – Colegiul 4: Radu Oprea – USL

Prahova – Colegiul 5: Augustin Mitu – USL

SĂLAJ

Sălaj –  Colegiul 2: Gheorghe Pop – USL

SIBIU

Sibiu – Colegiul 1: Sorin Ilieşiu – USL

Sibiu – Colegiul 2: Viorel Arcaş – USL

Sibiu – Colegiul 3: Nicolae Neagu – USL

SUCEAVA

Suceava – Colegiul 3: Ovidiu Donţu – USL

Suceava – Colegiul 1: Neculai Bereanu – USL/ Vasilica Steliana Miron – PPDD

Suceava – Colegiul 4- Mihai Neagu – USL

Suceava – Colegiul 2 – Gheorghe Flutur – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

TELEORMAN

Teleorman – Colegiul 1: Mohanu Nicolae – USL

Teleorman – Colegiul 2: Crin Antonescu – USL

Teleorman – Colegiul 3: Stuparu Timotei – USL

TIMIŞ

 Timiş – Colegiul 1: Ben-Oni Ardelean – USL

Timiş – Colegiul 2: Petru Ehegartner – USL

Timiş – Colegiul 3: Matei Suciu – USL şi Vasile Blaga (ARD) – după redistribuire

Timiş – Colegiul 4: Ilie Sârbu – USL

VASLUI

Vaslui – Colegiul 1: Silistru Doina – USL

Vaslui – Colegiul 2: Cretu Gabriela – USL

Vaslui – Colegiul 3: Nelu Tătaru – USL

VÂLCEA

Vâlcea – Colegiul 1: Laurenţiu Coca – USL

Vâlcea – Colegiul 2: Remus Daniel Niţu – USL

Vâlcea – Colegiul 3: Marin Adrănel Cotescu


loading...