Rezultate alegeri parlamentare 2020. Cristian Tudor Popescu: „E poza cea mai rea”

Cristian Tudor Popescu a declarat, după rezultatul EXIT POLL la alegerile parlamentare, că e "poza cea mai rea, cu o diferență mică între PNL și PSD". "O să vedem în favoarea cui", a adăugat jurnalistul.
Claudia Simion
06 dec. 2020, 22:27
Rezultate alegeri parlamentare 2020. Cristian Tudor Popescu:
Rezultate alegeri parlamentare 2020

„Dacă PSD va câștiga alegerile, asta îl va face pe domnul Ciolacu să se ducă la Cotroceni cu o propunere de premier, nu va primi acest premier, evident că nu îl va nominaliza președintele Iohannis, dar nu acesta este obiectivul principal al PSD, ci locul întâi. Dacă are locul I, atunci imaginea partidului rămâne vie, conducerea actuală a partidului este validată și pot să rămână în așteptare, într-o poziție bună”, a declarat CTP pentru Libertatea.

„Dacă PSD este la mică distanță în spatele PNL, atunci se va declanșa scenariul furt-fraudă-ne-au furat. Deci, vom avea un scenariu de tip Statele Unite. Oricum, este clar că majoritatea care se va realiza în Parlament nu va fi o majoritate decisivă, cu marjă suficientă pentru a putea lua niște hotărâri poate mai puțin populare, dar în favoarea României pe termen lung”, apreciază Cristian Tudor Popescu.

„Și mai este un parametru, distanța dintre PNL și USR. Dacă ea se menține la dublu, atunci sunt premisele unei negocieri care poate fi eficientă pentru o alianță de guvernare. Dacă se apropie prea mult cele două, atunci USR este un partener foarte dificil de negociere. Sunt aroganți, vor avea pretenții foarte mari și este posibil să nu se înțeleagă”, a mai declarat CTP la emisiunea Adrianei Nedelea.

Rezultate alegeri parlamentare 2020 Sociopol. PNL și PSD sunt la egalitate, cu un scor de 28,3%.

28% – PNL
28% – PSD
16,3% USR-PLUS
6,2% – UDMR
5,8% – AUR
5,7% – Pro România
PMP ar fi sub pragul electoral de 5%.

Rezultate alegeri parlamentare CURS – AVANGARDE

Camera Deputaților:

PSD – 30,5%

PNL – 29%

USR-PLUS – 16%

UDMR – 5,7%

AUR – 5,2%

Pro România – 5 %

PMP – 5 %

Senat:

PSD – 30,6%

PNL – 29,10%

USR-PLUS – 16,4 %

UDMR – 5,7%

Pro România – 5%

PMP – 5 %

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, buletinul de vot la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Află totul despre votare
Capital.ro
Taxa care se majorează de la 1 iunie. Cei care stau la curte achită obligatoriu în fiecare lună
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
O nouă nebunie pe TikTok. Ferește-ți copiii de așa ceva!
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-au tăiat banii. Ordin revoltător venit în România de la Primărie: Pedeapsă colectivă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Topul celor mai sigure țări în cazul unui conflict global. Unde să ne refugiem în cazul celui de-al Treilea Război Mondial
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile