REZULTATE BACALAUREAT 2017 EDU.RO: Doi elevi au picat Bac-ul după contestaţii, deşi iniţial promovaseră

Doi dintre elevii din judeţul Dolj care au contestat media la examenul de Bacalaureat au fost declaraţi respinşi, deşi iniţial obţinuseră medie de promovare. După soluţionarea contestaţiilor, numărul mediilor de zece a crescut de la două la patru.
Filip Stan
10 iul. 2017, 12:35
REZULTATE BACALAUREAT 2017 EDU.RO: Doi elevi au picat Bac-ul după contestaţii, deşi iniţial promovaseră

REZULTATE BACALAUREAT 2017 EDU.RO: Un număr de 37 de elevi dintre cei 1.460 care au contestat mediile obţinute la Bacalaureat au promovat examenul, deşi iniţial au fost declaraţi respinşi.

„Rata de promovare la nivelul judeţului nostru este de 69,77%. Procentul iniţial a fost de 68,95%. De asemenea, a crescut şi numărul elevilor care la acest examen au obţinut media 10. Aveam două fete, iar în urma rezultatelor de la contestaţii avem patru elevi cu media 10. La polul opus, aş preciza faptul că, dacă înainte de contestaţii procentul de promovabilitate, de exemplu la Colegiul Naţional «Carol I» a fost de 100%, după contestaţii, un elev a picat examenul de Bacalaureat, deşi înainte avea medie de promovare. Aceeaşi situaţie s-a mai înregistrat la Liceul Teoretic «Henri Coandă» Craiova, unde un elev a picat Bacalaureatul după ce a făcut contestaţii”, a declarat Monica Sună, inspector şcolar general al Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj.

În cazul elevului de la Colegiul Naţional „Carol I”, media acestuia s-a micşorat după ce nota la Limba şi Literatură Română a fost modificată după contestaţie, cu aproximativ două puncte.

În urma contestaţiilor, procent de promovabilitate 100 % a fost înregistrat la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti”.

De asemenea, la trei unităţi de învăţământ din judeţul Dolj s-a înregistrat promovabilitate zero la Bacalaureat.

„Una dintre unităţile de învăţământ cu procent de promovabilitate de 0% este Liceul Special «Beethoven», unde sunt şcolarizaţi elevi cu anumite probleme, deficienţe. La celelalte două unităţi de învăţământ, liceele din Malu Mare şi Cârcea, au susţinut examenul de Bacalaureat numai elevi de la seral”, a mai precizat Monica Sună.

În urma recorectării celor 1.460 de lucrări pentru care s-a depus contestaţie, 765 au fost soluţionate în favoarea candidaţilor, iar 601 elevi au primit note mai mici.

În 94 de situaţii mediile nu au fost modificate.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit de unde are Bîrligea cele două oferte și ce sumă cere: „Joacă, bă, măcar pentru iubita ta!”. Exclusiv
Capital.ro
Unde ajung banii opriți lunar pentru Pilonul II de pensii și cum poți afla suma strânsă
Playtech.ro
ANM anunță o lună august neobișnuită. Ce regiuni vor avea cele mai mari abateri de la normal
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România