Rezultate Liga Campionilor. Ghinion pentru Mircea Lucescu

Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a scăpat printre degete victoria în meciul cu Ferencvaros de la Budapesta, încheiat cu 2-2, miercuri seara, în Grupa G a Ligii Campionilor la fotbal, după ce formaţia ucraineană a condus cu 2-0.

29 oct. 2020, 04:47

Rezultate Liga Campionilor. Dinamo a avut 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Viktor Ţîgankov (28 – penalty) şi Carlos De Pena (41), dar Fradi a revenit în joc în partea secundă, marcând prin Tokmac Chol Nguen (59). Presiunea gazdelor a crescut după ce Sidorciuk a primit al doilea cartonaş galben, Ferencvaros reuşind egalarea prin Franck Boli (90), la o fază în care mijlocaşul român Tudor Băluţă a avut un plasament greşit. Băluţă a debutat oficial la Dinamo în min. 89, fiind introdus chiar înaintea fazei amintite.

În capul de afiş al serii, FC Barcelona a învins-o pe Juventus cu 2-0, la Torino. Catalanii s-au impus prin golurile marcate de Ousmane Dembele (14) şi Lionel Messi (90+1 – penalty). Meciul de la Torino nu a putut oferi un duel între vedetele Cristiano Ronaldo (Juve) şi Lionel Messi (Barcelona), din cauza faptului că portughezul este pozitiv la COVID-19, dar Messi şi-a pus amprenta asupra partidei, servindu-l decisiv pe Dembele şi marcând al doilea gol.

Manchester United a realizat scorul zilei, 5-0 cu RB Leipzig, dar ”diavolii roşii” au marcat patru goluri în ultimul sfert de oră. Rashford a reuşit un hat-trick, celelalte goluri fiind semnate de Greenwood şi Martial. United a obţinut cea mai clară victorie a sa din faza grupelor după 2013.

Lazio, decimată de accidentări şi de cazuri de coronavirus, a remizat cu FC Bruges, 1-1, în deplasare. Portarul Reina a salvat acest punct pentru Lazio în repriza secundă. Sevilla a câştigat la limită cu Rennes, 1-0, prin golul lui Luuk de Jong, dar andaluzii au avut şi două bare, prin Munir şi Joan Jordan.

Rezultatele de miercuri:

Grupa E

FC Krasnodar – Chelsea 0-4 Au marcat: Callum Hudson-Odoi 37, Timo Werner 76 – penalty, Hakim Ziyech 79, Christian Pulisic 90. Jorginho (Chelsea) a ratat un penalty în min. 14 (bară).

Sevilla – Rennes 1-0 A marcat: Luuk de Jong 55.

Grupa F

Borussia Dortmund – Zenit Sankt Petersburg 2-0 Au marcat: Jadon Sancho 78 – penalty, Erling Braut Haaland 90+1.

FC Bruges – Lazio 1-1 Au marcat: Hans Vanaken 42 – penalty, respectiv Joaquin Correa 14.

Grupa G

Ferencvaros – Dinamo Kiev 2-2 Au marcat: Tokmac Chol Nguen 59, Franck Boli 90, respectiv Viktor Ţîgankov 28 – penalty, Carlos De Pena 41. Cartonaş roşu: Serghei Sidorciuk (Dinamo) 86.

Juventus – FC Barcelona 0-2 Au marcat: Ousmane Dembele 14, Lionel Messi 90+1 – penalty. Cartonaş roşu: Merih Demiral (Juventus) 85.

Grupa H

Istanbul Başakşehir – Paris Saint-Germain 0-2 A marcat: Moise Kean 64, 79.

Manchester United – RB Leipzig 5-0 Au marcat: Mason Greenwood 21, Marcus Rashford 76, 78, 90+2, Anthony Martial 87 – penalty