REZULTATE TITULARIZARE 2017. Peste 100 de cadre didactice au luat 10, vezi judeţele cu cele mai bune rezultate

REZULTATE TITULARIZARE 2017. Emoţii mari pentru zeci de mii de cadre didactice. Marţi, 18 iulie, s-au afişat rezultatele de la titularizare. Cel mai ridicat procent de note peste 7 sau egale cu 7 (interval 7 - 10) s-a înregistrat în judeţul Cluj (58,81%), iar cel mai scăzut, în judeţul Giurgiu (24,06%).
Roxana Gagiu
18 iul. 2017, 08:47
REZULTATE TITULARIZARE 2017. Peste 100 de cadre didactice au luat 10, vezi judeţele cu cele mai bune rezultate

REZULTATE TITULARIZARE 2017Marţi, 18 iulie, s-au afişat rezultatele de la titularizare. Contestaţiile se înregistrează la sediile inspectoratelor şcolare judeţene în zilele de 18 iulie, după afişarea rezultatelor, până la ora 21:00, respectiv 19 iulie, până la ora 15:00.

Potrivit Ministerului Educaţiei, rata notelor peste 7 sau egale cu 7 (înainte de formularea contestațiilor) obţinute de candidaţii care au susţinut proba scrisă a concursului naţional pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din învăţământul preuniversitar este de 45,73% (în creştere cu 1,30% faţă de anul trecut – 44,43%).

Au fost transmise spre evaluare lucrările a 20.803 candidaţi, fiind notate 20.763 de lucrări. 40 de lucrări au fost anulate în centrele de evaluare din motive legate de nerespectarea metodologiei de concurs. Pe tranşe de note s-a înregistrat următoarea distribuţie: 118 candidaţi (0,57%) au obţinut nota 10, 9.377 de candidaţi (45,16%) au obţinut note între 7 şi 9,99, iar 6.869 de candidaţi (33,08%) – note între 5 şi 6,99.

Cel mai ridicat procent de note peste 7 sau egale cu 7 (interval 7 – 10) s-a înregistrat în judeţul Cluj (58,81%), iar cel mai scăzut, în judeţul Giurgiu (24,06%).

Citeşte şi: REZULTATE TITULARIZARE 2017, emoţii pentru cadrele didactice. Notele, anunţate pe facebook: 13 profesori au luat 1

La proba scrisă din cadrul concursului naţional pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din învăţământul preuniversitar s-au prezentat 23.816 candidaţi. 2.972 de candidaţi s-au retras din concurs din motive personale sau medicale, în conformitate cu prevederile metodologiei, 30 de candidaţi au fost eliminaţi pentru fraudă, iar lucrările a 5 candidaţi au fost anulate la centrele de concurs din motive legate de nerespectarea metodologiei.

Contestaţiile se înregistrează la sediile inspectoratelor şcolare judeţene în zilele de 18 iulie, după afişarea rezultatelor, până la ora 21:00, respectiv 19 iulie, până la ora 15:00.

Rezultatele finale se afişează la sediile inspectoratelor şcolare judeţene şi pe site-ul dedicat în data de 25 iulie.

Vezi aici: Rezultatele la proba scrisă pentru concursul de ocupare a posturilor didacticecatedrelor vacante/ rezervate în învăţământul preuniversitar -Sesiunea 2017

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Apă contaminată cu plumb în școli și instituții publice din România. Medic: ”E greu să-ți dai seama de când a fost infectată”
Capital.ro
Ajutoare de până la 1.000 de lei pentru pensionari. Anunțul Ministrului Manole: Variantă pe care am căzut de acord este să reducem alte cheltuieli
Playtech.ro
Când nu mai primești bani pentru zboruri anulate. Ce situații sunt considerate excepții de ANPC
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un șofer din București a intrat cu mașina într-un refugiu de tramvai și a spulberat doi oameni care așteptau în stație
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Șeful AEI, avertisment pentru România: Motorina va avea un preț mare tot anul, chiar dacă războiul s-ar încheia mâine
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj