Robert Glinţă ratează „la mustaţă” medalia în finala de 50 m spate de la Budapesta

Robert Glinţă a ocupat locul 5 în finala probei de 50 m spate la Mondiale. România rămâne cu două medalii de aur cucerite la Mondialele de la Budapesta, ambele prin David Popovici.

25 iun. 2022, 19:06

UPDATE: Robert Glinţă revine pe locul 5. Americanul Justin Ress, iniţial descalificat după finala probei de 50 m spate de la CM de nataţie, pe care o câştigase, a făcut contestaţie şi a avut câştig de cauză, astfel că rezultatul său este recunoscut, a anunţat FINA. Ca urmare a acestei decizii, Robert Glinţă coboară pe locul cinci.

Justin Ress este campionul mondial al probei, cu timpul 24.12. Al doilea clasat este americanul Hunter Armstrong (24.14), iar pe trei este polonezul Ksawery Masiuk (24.49).

Ştirea iniţială: Robert Glință a terminat pe locul 4 în finala probei de 50 de metri spate de la Campionatele Mondiale de natație! Românul ocupase locul 5 în cursă, dar câştigătoul Justin Ress a fost descalificat.

Glinţă a fost cronometrat cu timpul 24.57, românul fiind la egalitate cu grecul Apostolos Christou.

“Felicitări, Robert! Locul 4 este un rezultat minunat! Suntem mândri de tine, de faptul că ne-ai reprezentat cu onoare în două finale mondiale, alături de cei mai buni înotători din lume! Cu siguranţă, în cariera ta urmează multe medalii strălucitoare! Vom fi lângă tine pentru a ne bucura, de fiecare dată! Mult succes în continuare! Vă aşteptăm acasă!”, a notat ministrul Sportului, Eduard Novak, pe Facebook.

Pentru România a fost a patra finală din tot atâtea probe în care s-a înscris la înot: Robert Glinţă – locul 8 la 100 m spate şi locul 4 la 50 m spate şi David Popovici – aur la 100 m şi la 200 m liber.

La 50 m spate, proba a fost câştigată de americanul Hunter Armstrong (24.14), urmat pe podium de polonezul Ksawery Masiuk (24.49) şi de italianul Thomas Ceccon (24.51).

Înotătorul român Robert Glinţă s-a calificat, vineri, în finala probei de 50 m spate, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu al şaselea timp din semifinale, 24 sec 54/100.

Cum a ajuns să facă performanţă David Popovici: „Ai mei m-au susţinut foarte mult. Îmi făceau bannere cu David the dolphin boy”

Tot vineri, Glinţă (25 ani), legitimat la CS Dinamo, obţinuse al şaptelea timp din serii, 24 sec 79/100.

Cel mai bun timp din semifinale a fost reuşit de americanul Justin Ress, 24 sec 14/100, medaliat cu aur la Budapesta cu ştafeta de 4×100 m liber a SUA. Finala se va desfăşura sâmbătă, la ora 19:02.

Robert Glinţă, pe urmele lui David Popovici. Înotătorul nostru s-a calificat în finală la 50 metri spate

Robert Glinţă a ocupat locul 8 în finala de la 100 m spate, potrivit Agerpres.

România are două medalii de aur cucerite la Mondialele de la Budapesta, ambele prin tânărul David Popovici, la 100 m liber, respectiv 200 m liber.

La 50 de metri spate, Robert Glință are în palmares două medalii de argint la Campionatele Europene (Glasgow 2018, Budapesta 2020) și o medalie de bronz la Europeanul de la Kazan, din 2021.