ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu, totul despre adversara din optimi. Cine este Alison Van Uytvanck

ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu, Timea Bacsinszky şi Alison Van Uytvanck sunt calificate în premieră în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros. Mitu şi Van Uytvanck se vor confrunta direct pentru un loc în sferturi, luni, în ultimul meci al zilei de pe terenul 1 (în jurul orei 18.00).
Daniel Spătaru
01 iun. 2015, 09:06
ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu, totul despre adversara din optimi. Cine este Alison Van Uytvanck

ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu o va întâlni în optimi la Roland Garros pe Alison Van Uytvanck, o belgiancă de 21 de ani, născută în Flandra, la Vilvoorde. Ea a început să joace tenis la vârsta de 5 ani, iar suprafaţa sa favorită este iarba, fapt care ar avantaja-o pe Andreea Mitu în partida de astăzi. Joacă mai mult din spatele liniei de fund a terenului, iar punctul său forte este serviciul.

ROLAND GARROS 2015. Alison Van Uytvanck vorbeşte olandeza, engleza, franceza şi germana, iar momentele sale de relaxare şi le petrece în faţa calculatorului şi ascultând muzică. Oraşul său favorit este Praga, iar turneul WTA care îi place cel mai mult este cel de la Bruxelles, pentru că acolo a debutat în circuitul profesionist. Alison Van Uytvanck are şi superstiţii, iar pe durata unui turneu ea foloseşte acelaşi costum în timpul meciurilor.

Citeşte şi ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu, favorită la calificarea în sferturile de finală

ROLAND GARROS 2015. Până la turneul de la Roland Garros, Alison Van Uytvanck avea o singură victorie într-un turneu de Grand Slam, la Wimbledon 2014. Meciul Andreea Mitu – Alison Van Uytvanck este primul după 2006 în care în optimile turneului de la Roland Garros se întâlnesc două jucătoare din afara Top 90 WTA, precedenta întâlnire, de acum nouă ani, fiind cea dintre Martina Hingis (349 WTA) şi Samantha Stosur (98 WTA).

ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu – Alison Van Uytvanck este ultimul meci al zilei pe terenul 1 de la Roland Garros, programat să înceapă în jurul orei 18.00. Van Uytvanck s-a calificat în optimi la Roland Garros după ce le-a eliminat pe Anna Karolina Schmiedlova (7-6, 7-6), Zarina Diyas (0-6, 6-1, 6-4) şi Kristina Mladenovic (6-4, 6-1), iar Andreea Mitu le-a eliminat pe Alize Lim (6-3, 6-2), Karolina Pliskova (2-6, 7-6, 6-4) şi Francesca Schiavone (7-5, 6-4).

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, cadou de peste 100.000 de euro pe final de carieră. Ce mașină și-a cumpărat celebra sportivă
Capital.ro
Anunț pentru clienții Raiffeisen Bank. Se schimbă regulile în mobile banking. Control complet asupra plăților
Playtech.ro
Substantive care au plural, deși mulți cred că nu. Unele forme par ciudate, dar sunt corecte
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de doi ani, în stare gravă după ce a căzut de la etajul unui bloc din Brăila. Micuța se afla în grija bunicilor
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Cât vor câștiga românii din sectorul public după noua Lege a salarizării: De la 4.325 de lei pentru debutanți, la 34.600 de lei pentru Președinte CALCULE
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi