ROLAND GARROS 2016. Simona Halep, adversară din Japonia în primul tur. Cum arată drumul spre finală al Simonei

ROLAND GARROS 2016. Vineri a avut loc la Paris tragerea la sorţi a meciurilor de pe tabloul principal de la Roland Garros, turneu care va începe duminică, în capitala Franţei.
Filip Stan
20 mai 2016, 09:56
ROLAND GARROS 2016. Simona Halep, adversară din Japonia în primul tur. Cum arată drumul spre finală al Simonei

ROLAND GARROS 2016. Al doilea turneu de Grand Slam al anului, Internaţionalele de Tenis ale Franţei, îşi va deschide duminică porţile. Pe tabloul principal se află şi şase sportivi din România, cinci la feminin, unul la feminin. Pe lângă Simona Halep, Monica Niculescu, Irina Begu şi Alexandra Dulgheru, calificate direct, au mai obţinut accesul, după calificări, Sorana Cîrstea şi Adrian Ungur.

Simona Halep va juca în primul tur împotriva sportivei nipone Nao Hibino, aflată în prezent pe locul 70 în clasamentul mondial. Cele două nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul profesionist. Dacă va trece de japoneză, Halep va juca în turul doi împotriva câştigătoarei dintre Zarina Diyas, din Kazahstan, pe care a învins-o în 2014 la Australian Open şi Wimbledon, şi jucătoarea germană Carina Witthoeft.

În turul trei, cele mai de temut adversare ale Simonei ar fi letona Julia Ostapenko sau croata Miriana Lucic Baroni, care anul trecut a eliminat-o pe comaptrioata noastră în turul doi de la Roland Garros. Jucătoarea cehă Lucie Safarova sau chinezoaica Shuai Zhang, care a eliminat-o anul acesta pe Halep încă din primul tur la Australian Open sunt cele mai puternice adversare ale Simonei în faza optimilor de finală de la Roland Garros 2016.

În sferturi am putea avea o partidă Simona Halep-Agnieszka Radwandska, iar abia în semifinală potenţiale adversare sunt Petra Kvitova, Garbine Muguruza sau Makarova. De remarcat că Halep nu se poate întâlni până în finală cu Serena Williams sau Victoria Azarenka.

ROLAND GARROS 2016. Irina Begu va juca în primul tur cu americanca Bethanie Mattek Sands. În turul doi, Irina ar putea-o întâlni pe jucătoarea americană Coco Vandeveghe, iar în turul trei pe finalista de la US Open 2015, Roberta Vinci. Jucătoarea cehă Petra Kvitova este cea mai puternică adversară pe care Begu ar putea-o întâlni în optimi, iar în sferturi cea mai valoroasă este Garbine Muguruza.

Monica Niculescu o va întâlni în runda inaugurală la Roland Garros 2016 pe jucătoarea franceză Pauline Parmentier, iar în turul doi adversara i se va alege în urma disputei Irina Falconi (SUA) – Mona Barthel (Germania).

Pentru Alexandra Dulgheru, adversara din primul tur este belgianca Yanina Wickmayer.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Ce note a luat fiica Ancăi Serea la Bacalaureat. Ce a nemulțumit-o pe vedetă: ”Inuman și nedrept”
Fanatik.ro
Acționarii Universității Craiova sunt alături de echipă în Ungaria. Mihai Rotaru a ajuns înainte de golul de 2-1 al lui Assad. Foto + video exclusiv
Capital.ro
Bancnota euro care dispare definitiv. BCE schimbă toate celelalte bancnote. Ce trebuie să știe românii care dețin euro
Playtech.ro
Cât costă să ridici o casă de 100 de mp în vara lui 2026. Preţurile au crescut, simulare de calcul
Adevarul
Cum încearcă Rusia să distrugă rețeaua de sateliți Starlink pentru a opri dronele ucrainene
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Influencerul Connor Murphy și-a găsit sfârșitul într-un lac din Thailanda, în timp ce fugea de poliție. Martorii spun că ar fi avut un comportament neobișnuit
iamsport.ro
Gigi Becali a primit ”o sumă imensă” pentru Tavi Popescu. Decizia luată de patronul FCSB
MediaFlux
Obligațiile proprietarilor de apartamente care se debranșează. ANRE clarifică regulile privind încălzirea la bloc
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?