Românii au o viață scumpă, mult mai costisitoare decât grecii, bulgarii sau italienii. Doi tineri români aflați în Grecia au realizat o comparație directă dintre costurile produselor Lidl din România cu cele din Grecia, Bulgaria, Italia sau Marea Britanie. Concluzia? Grecia este mult mai accesibilă la nivel de cumpărături esențiale decât multe alte țări europene.
Citește și: Cea mai ieftină insulă din Grecia. Ponturi de vacanță în 2025
„Am ajuns la Lidl și vrem să mergem să vedem cât o să ne coste coșul minim de cumpărături, așa cum am făcut și în Bulgaria, și în Italia, și în Londra și o să facem și în restul țărilor pe care o să le vizităm. Haideți să vedem realitatea.
Suntem la zona de cartofi și prețul este de 0,59 € (≈2,95 lei) – o reducere considerabilă. Ceapa are prețul de 0,84 € (≈4,20 lei) per kilogram, iar pâinea este 0,99 € (≈4,95 lei).”, scrie stiridiaspora.ro.
„Chiar sunt curios cât costă un coș de cumpărături aici, în Grecia. O să fie o surpriză blogul ăsta. Am ajuns la carne și acum să vedem cât o să ne coste carnea de pui. Prețul este de 6,17 € (≈30,85 lei), iar carnea de porc aici, preț de 6,99 € (≈34,95 lei). Trecem pe listă și acum avem o dilemă, pentru că nu știm ce salam să cumpărăm.
Hai să luăm p-ăsta la 6 euro (≈30 lei). Deci am luat un salam la 6 euro, cu o greutate de 500g. Varianta din România era mult mai mică. Ține un pui întreg, este 2,69 € (≈13,45 lei).”
„O gamă variată de lapte, dar să luăm din ăsta așa, normal, da, cu 3,5% grăsime, asta cred că e cea mai bună variantă. Avem ca variante la 0.90 € (≈4,50 lei) și la 0.98 € (≈4,90 lei), cu 3,5% grăsime. E ok, 1 litru. Perfect. Acestea au prețuri foarte bune și sunt fără reduceri.”
„Deci dacă vă duc la niște produse cu preț redus, nu o să vă vină să credeți: o să veniți în Grecia să faceți cumpărături, nu o mai mergeți în Bulgaria. Vă întrebați cât e uleiul de măsline? 1 litru este 6.37 € (≈31,85 lei) aici în supermarket. Avem și cantitate mai mare la 31 € (≈155 lei) și are 4 litri.
Și acum să facem o comparație și la suc – suntem la zona de Coca-Cola și văd aici 1 litru costă 1,14 € (≈5,70 lei).”
„Avem detergentul de rufe pentru 90 de spălări. Prețul este de 13,69 € (≈68,45 lei). Neavând varianta de 5 litri la apă, o să calculăm prețul de 0,19 € per litru (≈0,95 lei/litru), deci cinci litri ar însemna 0,95 € (≈4,75 lei). O bere costă 1,19 € (≈5,95 lei). Bun, și am ajuns și la făină, prețul pe kilogram este de 0,69 € (≈3,45 lei).”
”Eu tot mă mir de prețurile astea. Și ulei 1,75 € (≈8,75 lei). Bun. Avem zahăr la 0,70 € (≈3,50 lei) – chiar bun. Nu găsim mălai.
Mai departe, avem mai multe variante de orez, dar o să luăm un preț undeva la mijloc – 1,45 € (≈7,25 lei) per kilogram și cofragul de ouă cu 30 costă 5,89 € (≈29,45 lei). Avem aici hârtie igienică la prețul de 2,75 € (≈13,75 lei).”
„A venit momentul adevărului să aflăm cât costă un coș minim de cumpărături în Grecia, mai exact în Halkidiki. Totalul este de 277 RON”, spun aceștia la finalul vlogului.