România, a doua țară din UE care cumpără drone de luptă Bayraktar TB2. Ce valoare are contractul de achiziție

România cumpără 18 drone turcești de tip Bayraktar, care transportă echipamente militare și rachete. E vorba de un contract ce valorează peste 320 de milioane de dolari, care a fost semnat deja, iar echipamentele vor fi livrate către Timișoara.
Filip Stan
27 apr. 2023, 16:44
România, a doua țară din UE care cumpără drone de luptă Bayraktar TB2. Ce valoare are contractul de achiziție

România cumpără 18 drone turcești de tip Bayraktar, care transportă echipamente militare și rachete. E vorba de un contract ce valorează peste 320 de milioane de dolari, care a fost semnat deja, iar echipamentele vor fi livrate către Timișoara.

Echipamentele care intră în dotarea Armatei Române includ trei sisteme de drone, fiecare din ele având șase platforme, adică 18 drone de tip Bayraktar TB2.

Citește și Zelenski, anunţ de ultimă oră privind negocierile cu Rusia lui Putin

Valoarea contractului este de 321 de milioane de dolari, fără TVA, iar plata se va face în rate, potrivit site-ului dedicat achizițiilor publice europene. Parlamentul României a aprobat această achiziție încă din toamnă.

Anunțul făcut de ambasadorul Turciei la București privind contractul de achiziție

Ambasadorul Turciei la București, Ozgur Kivanc Altan, a anunțat deja că România a semnat contractul de achiziție. Intenția cumpărării dronelor a fost anunțată încă din august 2022, căci aparatele de zbor și-au dovedit eficiența atât în Libia, Azerbaidjan, cât și în Ucraina. Au folosite cu succes în războiul cu Rusia pentru distrugerea sistemelor rusești de apărare aeriană.

„Această țară prietenoasă, vecină la Marea Neagră și aliată a NATO, adaugă Bayraktar TB2 la arsenalul său. România, prieten, vecin la Marea Neagră și aliat NATO, adaugă #BayraktarTB2 SİHA la inventarul său. Această capacitate strategică, prin care s-au câștigat multe bătălii, este un nou semn al parteneriatului nostru strategic cu România”, a scris pe Twitter, Ozgur Kivanc Altan.

România, a doua țară din UE care cumpără dronele Bayraktar

România e a doua țară din UE, după Polonia, care cumpără drone de acest tip. Ele sunt folosite fără pilot și au o lungime de șase metri și jumătate și o anvergură a aripilor de 12 metri. Pot rezista în zbor cel mult 27 de ore și au capacitatea de a transporta patru muniții inteligente ghidate cu laser sau echipamente militare care pot cântări cel mult 150 de kilograme. Ating peste 200 de kilometri pe oră și pot să zboare până la o altitudine de 5500 de metri, conform informațiilor furnizate de producător.

Citește și Lavrov, ministrul rus de externe, ironizează posibila negociere planificată după contraofensiva Ucrainei: ”E o logică schizofrenică”

România a mărit alocările pentru armată, anul acesta, de la 2 la 2,5% din PIB. Consiliul Suprem de Apărare a Țării a aprobat recent achiziția de avioane americană de luptă F35, iar Ministerul Apărării așteaptă aprobarea Parlamentului pentru a comanda peste 50 de tancuri americane Abrams și submarine.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Video fabulos! Romanticul Giovanni Becali, interpretând piesa lui de suflet făcută cu AI! I-au dat lacrimile în direct
Capital.ro
Noi reguli privind eliberarea cărților de identitate cu semnătură electronică. Ce trebuie să faci dacă ești stabilit temporar peste hotare
Playtech.ro
Diferenţa dintre „inteligent” şi „deştept”. Mulţi români folosesc greşit termenii
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Horoscop 25 mai. Ziua aduce noroc pentru câteva zodii. Vor fi însă și nativi loviți de un ghinion crunt
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi