România a înregistrat a treia mare creştere anuală a comerţului cu amănuntul din UE

Volumul comerţului cu amănuntul în România a crescut cu 6,3% în luna iulie 2014 comparativ cu luna iulie 2013, aceasta fiind a treia mare creştere înregistrată de o ţară membră a Uniunii Europene după Luxemburg (14,1%) şi Estonia (9,2%), arată datele prezentate, miercuri, de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Iulian Tudor
03 sept. 2014, 10:33
România a înregistrat a treia mare creştere anuală a comerţului cu amănuntul din UE

În zona euro, comerţul cu amănuntul a crescut cu 0,8%, în timp ce în Uniunea Europeană s-a înregistrat o creştere de 1%. Comerţul cu amănuntul în UE 28 a fost influenţat de faptul că vânzările de produse non-alimentare au crescut cu 2,4%, în timp ce vânzările de combustibili au scăzut cu 3% iar vânzările de alimente, băuturi şi ţigări s-au redus cu 0,2%.

În luna iulie 2014 comparativ cu luna precedentă, comerţul cu amănuntul a înregistrat o scădere peste aşteptări de 0,4% atât în zona euro cât şi în Uniunea Europeană. În rândul statelor membre, cele mai mari creşteri au fost înregistrate în Portugalia (2,6%), Letonia (2,2%) şi Estonia (1,6%). România se numără şi ea printre ţările UE unde comerţul cu amănuntul a crescut în luna iulie 2014 comparativ cu luna precedentă, cu un avans de 0,4%.

În cazul României, cifrele Eurostat sunt identice cu cele comunicate de Institutul Naţional de Statistică (INS), potrivit căruia în luna iulie a acestui an, cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de luna precedentă, atât ca serie brută cu 6,3% cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 0,4%.

Citeşte şi Comerţul cu amănuntul a crescut cu 8,2% în primele şapte luni

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Panică într-un avion! Pasagerii au auzit zgomote și țipete din compartimentul de cală: ”Nu am mai pățit așa ceva în viața mea”
Fanatik.ro
Când se pun în vânzare și cât costă biletele pentru FCSB – Fenerbahce. Se anunță infern pe Arena Națională!
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Cât câștigă un șofer de autobuz în România: salariu, bonusuri și condiții de angajare
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Legendele Stelei au vrut să trucheze marea finală pentru ”un geamantan de dolari”! Ce a făcut Valentin Ceaușescu după ce a aflat: ”Au luat banii, nu i-a împiedicat”
MediaFlux
Când copiii sunt acasă, divele se văd la masă! Retreat urban cu Laura Cosoi, Adela Popescu și Ada Condeescu FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend