România a scos la licitaţie luciul apei din Marea Neagră. Cât costă să închiriezi un metru pătrat pentru ferme piscicole

Pentru prima dată în România, luciul apei din Marea Neagră a fost scos la licitație pentru înființarea de ferme piscicole și de scoici. Administrația Națională Apele Române a oferit 160 de hectare pentru închiriere, la prețuri foarte avantajoase de 4 până la 6 bani pe lună pentru un metru pătrat, pe o durată de 20 de ani.
Filip Stan
08 nov. 2024, 22:37
România a scos la licitaţie luciul apei din Marea Neagră. Cât costă să închiriezi un metru pătrat pentru ferme piscicole
România a scos la licitaţie luciul apei din Marea Neagră. Cât costă să închiriezi un metru pătrat pentru ferme piscicole

Luciul apei din Marea Neagră a fost scos la licitație pentru ferme piscicole. Până acum, trei loturi au fost deja adjudecate, iar alți investitori își pot depune documentația până pe 26 noiembrie pentru a participa la o nouă rundă de licitații, care va oferi aproximativ 150 de hectare de luciu de apă rămas neînchiriat. Fermele de scoici vor fi amplsate în Marea Neagră, la aproximativ doi kilometri de mal şi se vor întinde pe o suprafaţă de minimum 20.000 de metri pătraţi.

Printre cei care s-au înscris la licitaţie este şi managerul unei cherhanale de pe litoral, Alexandru Muntean, care a explicat că își propune să utilizeze tehnologia long-line pentru o fermă de midii, o metodă modernă care nu va mai necesita scufundări, cum se întâmpla până acum, când midiile erau culese cu ajutorul scafandrilor.

„Am început să investim prima dată în 2018 în acest domeniu, în schimb ne-a fost extrem de greu până anul acesta când, într-adevăr, am reuşit pentru prima dată să participăm la o licitaţie publică. Deja investiţiile sunt făcute, ştim exact ce dorim, o să fie o crescătorie de midii de tip long-line, vor fi vreo 10 astfel de linii şi nu trebuie decât să obţinem, pentru prima dată, luciul de apă în Marea Neagră”, a spus Alexandru Muntean la Digi24.

Citeşte şi: Fenomen straniu! Marea Neagră a devenit roșie. Explicațiile specialiștilor

De asemenea, pescarii spun că este nevoie de infrastructură și la ţărm, aşa cum au toate ţările cu tradiţie în în domeniu. „Ar trebui să aibă nişte cheuri de acces, o hală pentru pescari, o altă hală unde să fie o bursă de peşte cu toate dotările necesare, o staţie de alimentare cu combustibil şi acces direct transport”, a spus Ştefan Toporău, pescar.

Cei care nu au avut succes la prima licitaţie, vor putea să-și încerce din nou norocul. „Pentru perimetrele care nu au fost adjudecate, Administraţia Naţională Apele Române reia procedura de licitaţie publică. Vorbim despre scoaterea la închiriere a 25 de perimetre rămase disponibile după prima etapă”, a anunşat Anamaria Agiu, purtător de cuvânt Administrația Națională Apele Romane.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Destinația de lux în care a ajuns Maria Iordănescu. Unde s-a relaxat, de fapt, fiica lui Anghel Iordănescu
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Românii care nu au acest document pentru locuință pot primi amenzi uriașe. Mulți află prea târziu
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
O trotinetă electrică a explodat într-un bloc din Timișoara. 3 români au fost răniți și alți 43 au fost evacuați de urgență
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți