România, a treia ţară în UE la creşterea preţurilor producţiei industriale, în iunie

Grecia, Suedia şi România s-au situat în iunie pe primele locuri în Uniunea Europeană la creşterea preţurilor producţiei industriale, comparativ cu perioada similară din 2013, în condiţiile în care indicatorul a scăzut cu 0,8% în zona euro şi în Uniunea Europeană, arată datele publicate luni de Oficiul european de statistică (Eurostat).
Romania TV
04 aug. 2014, 10:08
România, a treia ţară în UE la creşterea preţurilor producţiei industriale, în iunie

Cele mai mari creşteri de preţuri la producţia industrială au fost înregistrate în Grecia (1,6%), Suedia (0,7%) şi România (0,6%) iar cele mai semnificative scăderi au fost înregistrate în Estonia (minus 6,6%), Lituania (minus 4,7%) şi Belgia (minus 4,5%).

Preţurile producţiei industriale au crescut în iunie cu 0,1% în Uniunea Europeană (UE28) şi în zona euro (EA18), comparativ cu luna precedentă.

Cele mai mari creşteri de preţuri la producţia industrială au fost înregistrate în Spania (0,9%), Letonia (0,6%), Grecia şi Ungaria (ambele cu 0,4%), iar cele mai semnificative scăderi au fost înregistrate în Lituania (minus 0,9%), Estonia (minus 0,8%), Danemarca (minus 0,4%) şi România (minus 0,3%).

Preţurile producţiei industriale au scăzut cu 0,3% în iunie

Preţurile producţiei industriale au scăzut cu 0,3% în luna iunie 2014, comparativ cu luna precedentă, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică.

Scăderi de preţuri s-au înregistrat atât pe piaţa internă (-0,3%), cât şi pe piaţa externă (-0,3%). Faţă de luna iunie 2013, preţurile producţiei industriale pe total au fost mai mari cu 0,3%, pe piaţa internă au crescut cu 0,6%, iar cele pe piaţa externă au scăzut cu 0,3%.

Comparativ cu luna precedentă, preţurile producţiei industriale au înregistrat creşteri în industria bunurilor de uz curent (+0,3%). Scăderi de preţuri s-au constatat în industria energetică (-0,6%), industria bunurilor intermediare (-0,5%) şi industria bunurilor de capital (-0,2%).

În luna iunie 2014, comparativ cu aceeaşi lună din anul precedent, preţurile producţiei industriale au crescut semnificativ în industria bunurilor de uz curent cu 1,8%, la produsele energetice cu 1,8% şi industria bunurilor de folosinţă îndelungată cu 0,6%.

Scăderi de preţuri s-au înregistrat în industria bunurilor intermediare (-2,4%).

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Mihai Stoica, șocat de ce a trăit în tribune la FC Argeș – FCSB 1-0: „Un copil m-a înjurat de la jumătate de metru! Jandarmul se uita”
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Trump promite să impună tarife vamale suplimentare de până la 25% asupra a opt țări europene până când Groenlanda va fi vândută SUA. Lista completă
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend