ROMÂNIA-ANGOLA 27-24 la Mondialele de handbal. Tricolorele vor termina grupa pe unul din primele două locuri

ROMÂNIA-ANGOLA 27-24. Naţionala feminină de handbal a României a obţinut a patra victorie consecutivă la Mondialele de handbal din Germania şi este sigură de unul din primele două locuri din grupa A.

07 dec. 2017, 14:59

România a obţinut a patra victorie la rând, la Mondialele din Germania. Fetele noastre au învins Angola cu 27-24 şi sunt sigure acum că vor termina grupa A pe unul din primele două locuri. Cel puţin teoretic asta înseamnă că vom avea parte de o adversară mai facilă în optimi, precum cea a Cehiei, care nu s-a clasat vreodată în Top Ten-ul mondial.

Meciul din această seară, cu Angola, a fost mai dificil decât ne-am fi aşteptat. În prima repriză africancele au avut chiar şi cinci goluri avans. Fetele noastre au revenit abia spre finalul reprizei, iar scorul pauzei a fost 14-14. În repriza secunda, România a avut prima oară avantaj abia în minutul 55, când Cristina Neagu ne-a salvat dintr-o situaţie critică.

În cele din urmă România s-a impus cu 27-24 şi abordează de pe primul loc al clasamentului ultimul meci din grupă, programat mâine seară, cu Franţa.

Cele mai importante momente ale partidei:

Min. 55 Neagu ne ajută când avem mai mare nevoie! Cristina Neagu aduce România în avantaj, pentru prima oară în această repriză: 24-23!

Min. 46 Melinda Geiger egalează, 21-21.

Min. 45 Cristina Zamfir Florianu reduce din diferenţă, 20-21, când mai este un sfert de oră de joc.

Min. 39 Angola continuă să ne creeze probleme, iar Ambros Martin e nevoit să ţină în teren titularele. Elisei marchează un gol superb, din pasa lui Neagu. Scorul este 18-18.

Min. 30 Scorul pauzei este 14-14.

Min. 29 Revenire spectaculoasă a naţionalei României, care marchează patru goluri fără să primească vreunul. Ultimul dintre ele este semnat de Udriştoiu, scorul este 13-13.

Min. 21 Situaţie critică pentru naţionala noastră, care e condusă cu 12-8.

Min. 18 Ana Maria Drăguţ este eliminată două minute, Angola conduce cu 11-8.

Min. 16 La jumătatea primei reprize România este condusă la trei goluri, scor 10-7.

Min. 10 Pentru prima oară în acest meci, Angloa se distanţează la două goluri. Este 6-4 pentru africance.

Min. 6 Drăguţ marchează spectaculos, este 3-2 pentru România.

Min. 4 România întoarce scorul prin Crina Pintea şi Aneta Udriştoiu, scorul este acum 2-1 pentru noi.

Min. 1 Angola are lovitura de începe şi obţine un 7 metri. Apără Denisa Dedu, dar mingea revine la angoleze, care marchează primul gol al meciului. Angola-România 1-0.

Calificată deja în optimi, România a evitat deja o confruntare cu Norvegia, în faza optimilor. În fapt, miza meciului cu Angola este păstrarea de către noastre a primului loc în grupă, poziţie ce i-ar aduce în faţă, în prima rundă eliminatorie, echipa clasată pe locul 4 în grupa B.

Cele doua reprezentative s-au întâlnit o singură dată până acum , la Jocurile Olimpice din 2016, atunci naţionala Angolei s-a impus cu 23-19.

România va încheia grupa vineri, când de la ora 19.00 va întâlni reprezentativa Franţei.