România, campioană mondială la gimnastică aerobică. Echipa României se întoarce acasă cu trei medalii

România a cucerit aurul la gimnastică aerobică, proba de grup, la cea de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică ce au avut loc la Baku.

29 mai 2021, 23:12
România, campioană mondială la gimnastică aerobică. Sursa FOTO: Federaţia Română de Gimnastică

România, campioană mondială la gimnastică aerobică. Echipa de aur a avut următoarea componenţă: Gabriel Bocşer, Teodora Cucu, Daniel Ţavoc, David Gavrilovici şi Mihai Alin Popa s-au impus în finală cu 22,583 puncte, anunţă site-ul Federaţiei Române de Gimnastică.

România, campioană mondială la gimnastică aerobică

Totodată, echipa României se întoarce acasă şi cu o medalie de argint obţinută la echipe, dar şi cu una de bronz câştigată din proba de trio.

Gabriel Bocşer a ratat medalia de bronz la individual masculin pentru 0,2 puncte, terminând pe locul al patrulea.

Acelaşi loc 4 a fost ocupat şi de cele opt gimnaste care au concurat la aerobic dance: Bianca Becze, Sandra Dincă, Alina Radu, Sarmiza Niculescu, Roberta Pleşa, Flavia Sentea, Selena Şotângă şi Steliana Stoenescu, care au obţinut 17,700 puncte.

Sarmiza Niculescu şi David Gavrilovici au încheiat pe locul 8 la cuplu, fiind notaţi cu 20,250.

Când va avea loc următoare competiţie de gimnastică aerobică

Începând din 1995 şi până în prezent, gimnaştii români au câştigat la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică nu mai puţin de 65 de medalii, dintre care 25 de aur.

Gimnaştii români ne vor mai reprezenta anul acesta şi la Campionatele Europene de la Pesaro (Italia), care se vor desfăşura în perioada 17-19 septembrie.