România are cea mai abruptă creştere a infecţiilor cu coronavirus din Europa de Est. În UE suntem în Top 10 la numărul de cazuri

România se confruntă cu cea mai abruptă creștere a noilor cazuri de contaminare cu noul coronavirus din Europa de Est. În plus, țara noastră se află acum pe locul 10 în Uniunea Europeană în ceea ce privește numărul total de cazuri, conform Centrului European pentru Controlul și Prevenția Bolilor (ECDC).
Ionela Marcu
04 iul. 2020, 14:03
România are cea mai abruptă creştere a infecţiilor cu coronavirus din Europa de Est. În UE suntem în Top 10 la numărul de cazuri

Dintre țările din regiune, România are curba cu cea mai mare creștere, depășind chiar media europeană. Prin comparație, Slovacia a cunoscut o scădere a numărului de cazuri, urmată de o ușoară creștere, iar Ungaria pare să aibă o curbă aplatizată.

Citeşte şi Prima turistă română infectată cu coronavirus în vacanţa din Grecia. Cazul a fost descoperit în insula Creta

Polonia, Cehia și Bulgaria au cunoscut și ele creșteri, însă nu la fel de abrupte ca România, potrivit unui material realizat de Digi24. În total, conform datelor din 1 iulie – Uniunea Europeană, Zona Economică Europeană și Regatul Unit au înregistrat 1.561.230 de cazuri de infectare cu noul coronavirus.

În topul clasamentului infectărilor, în Uniunea Europeană, România ocupă locul 10, astfel:

    1. Regatul Unit (312.654)
    2. Spania (249.271)
    3. Italia (240.578)
    4. Germania (194.725)
    5. Franța (164.901)
    6. Suedia (68.451)
    7. Belgia (61.509)
    8. Olanda (50.273)
    9. Portugalia (42.141)
    10. Polonia (34.393)
    11. România (26.970)
    12. Irlanda (25.473)
    13. Austria (17.777)
    14. Danemarca (12.768)
    15. Cehia (11.954)
    16. Norvegia (8.865)
    17. Finlanda (7.214)
    18. Bulgaria (4.989)
    19. Luxemburg (4.299)
    20. Ungaria (4.155)
    21. Grecia (3.409)
    22. Croația (2.777)
    23. Estonia (1.989)
    24. Islanda (1.842)
    25. Lituania (1.817)
    26. Slovacia (1.667)
    27. Letonia (1.118)
    28. Cipru (998)
    29. Malta (670)
    30. Liechtenstein (83)
România înregistrează creșteri masive și la nivel de regiuni, singurele regiuni care înregistrează creșteri mai mari decât cele din România fiind în Suedia.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru permisul auto. Se impun interdicții la volan. Măsura care îi vizează pe șoferii seniori
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți