ROMÂNIA – CEHIA 30-28 la CE de handbal.”Tricolorele” sunt la un punct de semifinale UPDATE

ROMÂNIA-CEHIA s-a încheiat cu scorul de 30-28, în grupa principală 2 de la Campionatul European de handbal feminin. Pentru a se califica în semifinalele competiţiei, România mai trebuie să treacă şi de Danemarca, miercuri. Norvegia este prima calificată în semifinale din grupa 2, după ce a învins la limită, scor 24-23, echipa Ungariei. Danemarca a remizat cu Rusia, 26-26, iar meciul de miercuri se anunţă unul infernal pentru România, care ajunge în semifinale şi cu un rezultat de egalitate.

13 dec. 2016, 07:53

ROMÂNIA-CEHIA LIVE VIDEO TVR. România conducea la pauză Cehia cu scorul de 17-14, după o primă repriză în care antrenorul Ambros Martin a odihnit mai multe titulare, printre care portarul Dedu şi coordonatorul Eliza Buceschi.

În primele 10 minute din repriza secundă România a înscris doar de două ori, în timp ce Cehia a punctat de patru ori, iar în minutul 42 a reuşit să egaleze la 20. „Tricolorele” au reuşit apoi să se desprindă din nou la două goluri diferenţă, înainte de a fi egalate şi la 23.

Finalul de meci a fost unul strâns, cu emoţii, în ultimul minut de joc având un singur gol avans şi reuşind să marcăm prin Pintea golul desprinderii, cu 15 secunde înainte de final. La ultima fază a meciului, Dedu, folosită mai mult între buturi în repriza a doua, a reuşit să respingă un şut al adversarelor şi să asigure victoria la două goluri diferenţă.

Cea mai bună marcatoare a României a fost şi de această dată Cristina Neagu, cu 10 goluri. Interul României este golgheterul competiţiei, cu 43 de goluri. Pentru naţionala noastră au mai marcat Pintea (6), Zamfirescu (3), Geiger (2), Manea (2), Zamfir (2), Udristioiu (2), Chiper, Laslo şi Iuganu.

CE DE HANDBAL. Tot marţi s-au disputat Ungaria-Norvegia, cor 23-24, şi Danemarca-Rusia, scor 26-26. În urma rezultatelor de marţi, România este pe locul doi în grupa principala 2, cu un punct avans faţă de Danemarca, astfel că în partida de miercuri „tricolorele” pot obţine calificarea şi cu o remiză.