România cere Enel să plătească 715 milioane de euro pentru neîndeplinirea unor obligaţii

Guvernul de la Bucureşti ar dori să vândă grupului italian Enel un nou pachet de 13,3% din acţiunile companiei Electrica Muntenia Sud (EMS), în conformitate cu acordul încheiat în 2007, însă directorul general de la Enel, Fulvio Conti, a oprit afacerea.
Romania TV
16 aug. 2013, 10:16
România cere Enel să plătească 715 milioane de euro pentru neîndeplinirea unor obligaţii

Potrivit cotidianului economic Milano Finanza, Guvernul român cere compensaţii din partea Enel pentru presupuse încălcări ale contractului privind achiziţionarea de către compania italiană a unui nou pachet de 13,3% din acţiunile Electrica Muntenia Sud.

Disputa dintre cele două părţi a izbucnit în vară, iar România a cerut Enel să plătească compensaţii în valoare de 715 milioane de euro, şi daune suplimentare nespecificate.

În luna iulie, Gabriel Dumitraşcu, directorul Direcţiei Privatizare şi Administrare din cadrul Departamentului pentru Energie, a declarat că Electrica cere despăgubiri de 1,5-2 miliarde de euro în total investitorilor care au cumpărat filiale ale Electrica şi nu şi-au îndeplinit obligaţiile din contractele de privatizare. Este vorba despre Enel, CEZ (Cehia) şi E.ON (Germania).

Anul trecut guvernul de la Bucureşti a aprobat exercitarea opţiunii de vânzare de către stat prin Electrica SA conform contractului de privatizare din 2007. Intenţia autorităţilor era să vândă un pachet de 13,7% din acţiunile Electrica Muntenia Sud, urmând să încaseze aproximativ 375 milioane euro.

Enel S.p.A a achiziţionat în 2007 un pachet majoritar de 64,4% din capitalul societăţii româneşti Electrica Muntenia Sud (EMS).

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
La 19 ani de la unul dintre cele mai grave momente din fotbalul românesc, Gabi Torje a făcut anunțul
Capital.ro
Ciprian Ciucu face anunțul serii: Da, se poate acest lucru! Liberalii ar putea susține un vot
Playtech.ro
Aplicația de lanternă descărcată de milioane acum 10 ani ascundea ceva grav: cazul care a atras atenția autorităților
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi