România creşte în topul UE. În 2019 s-au înmatriculat 1.500 de maşini electrice

Potrivit datelor ACEA, anu trecut, în România, s-au înmatriculat anul trecut 1.500 de mașini 100% electrice, mai mult decât dublu față de anul 2018, iar totalul pentru UE este 290.000. 
Romania TV
06 feb. 2020, 11:20
România creşte în topul UE. În 2019 s-au înmatriculat 1.500 de maşini electrice

La nivelul UE înmatriculările de mașini electrice aproape s-au dublat, benzina a crescut cu 5%, iar diesel-ul a scăzut cu 14%, arată cifrele pentru mașinile noi. 

În UE s-au înscris în circulație 291.000 de mașini full-electrice anul trecut, față de 150.000 în 2018. În România au fost 1.506, față de 605 în 2018. Olanda este numărul unu în UE, cu 67.000 de mașini full-electrice, urmată de Germania, cu 63.000 și de Franța, cu 42.000.

Olanda a devenit nr 1 în UE, detronând liderul din 2018, Germania. Cele mai populare modele cumpărate de Olanda au fost Model 3 și Model S de la Tesla, urmate de Nissan Leaf, Volkswagen e-Golf și BMW i3.

În zonă, Ungaria a avut cifre mai bune decât România, peste 1.800 de mașini, iar în Bulgaria totalul a fost de 181. Austria stă foarte bine, cu 9.200 de mașini, iar în Polonia au fost aproape 1.500.

Dintre toate țările UE, mașinile electrice au avut cel mai mare salt procentual în Danemarca (triplare), în Irlanda creșterea a fost de 179%, în Olanda de 155%, iar în România, 148%. Au fost și țări cu scăderi, maximul fiind 43% în Slovacia.

Norvegia rămâne țara europeană cu cel mai mare număr de vehicule electrice înmatriculate și anul trecut (60.000 față de 46.000).

La mașini pe benzină datele ACEA arată o creștere de 5%, către 8,9 milioane unități în UE, iar în România avansul a fost de 50%, de la 72.000, la 107.000 unități. Cele mai multe mașini pe benzină s-au vândut în Germania, 2,13 milioane (scădere de 0,3%). În Lituania creșterea a fost de 56%, în Italia de 26%, iar în Portugalia, de 23%. În Norvegia vânzările de mașini pe benzină au scăzut cu 31%, adică 10.000 de unități potrivit Hotews.ro

La mașini diesel scăderile au fost aproape pe toată linia, de la un total UE de 5,4 milioane, la 4,65 milioane mașini noi. Interesant, piața nr 1, Germania, a înregistrat creștere de 4%, până la 1,15 milioane unități. În România înmatriculările de mașini diesel au scăzut cu 18%, spre 43.000 de unități. Olanda, care a avut creștere puternică pe mașini electrice, a „bifat” și scăderea record la diesel, 42%. Finlanda, Portugalia și Spania au avut scăderi de peste 25%.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
Veste șocantă! Fostul fotbalist, campion în SuperLiga României, a murit la doar 45 de ani
Capital.ro
Schimbare semnificativă în procesul de inspecție al clădirilor. Administratorii pot compara în timp real evoluția fisurilor și a problemelor structurale
Playtech.ro
Ce salarii vor avea preoții după noua lege a salarizării. Grila completă a veniturilor
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Femeile ies mai devreme la pensie. Modificările aduse de noua lege și cum se aplică
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România