ROMANIA-CROATIA 4-1. Generaţia lui Ianis Hagi, gata să scrie istorie la 25 de ani după cea a tatălui său

Selecţionata de tineret a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, 4-1 (2-1) cu Croaţia, marţi seara, în Grupa C, pe San Marino Stadium din Serravalle.

18 iun. 2019, 14:50

ROMANIA-CROATIA ONLINE EURO 2019. Au marcat: Puşcaş (11 – pen.), Hagi (14), Băluţă (66), Adrian Petre (90) / Vlasic (18)

În minutul 8, la o fază în careul croaţilor, Puşcaş a tras, iar mingea s-a dus în mâna lui Benkovic. Arbitrul a solicitat intervenţia VAR, iar apoi a acordat lovitură de la 11 metri, transformată tot de George Puşcaş.

În minutul 14, Ianis Hagi a împins mingea în poartă, după o fază la care a contribuit şi George Puşcaş.

Tudor Băluţă a dus scorul la 3-1 în minutul 66, după ce a intrat în careu şi l-a driblat pe Benkovic.

În minutul 90+1, Manea a centrat de pe dreapta, iar Adrian Petre a marcat, golul fiind validat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

Pentru croaţi a punctat Vlasic în minutul 18.

Click aici pentru a vedea România-Croaţia

Cele mai importante faze ale meciului:

Romania – Croatia min. 90+3: GOL România! O nouă reuşită validată de VAR. petre a fost într-o poziţie suspectă de ofsaid, dar în cele din urmă arbitrajul video a decis că a fost golo valabil, 4-1 pentru România.

Min. 66 GOOOL România! Tudor Băluţă speculează o greşeală a lui Vlasic, interceptează şi marchează la colţul scurt: ROMÂNIA-CROAŢIA 3-1.

Min. 18 GOL Croaţia! Greşeală a lui Ianis Hagi în zonă centrală, acesta pasând la un adversar. N. Vlasic înaintează spre poarta noastră şi trage din afara careului, învingându-l pe Ionuţ Radu. A fost şi un gol de poartar, România-Croaţia 2-1.

Min. 14 GOOOL România! Ianis Hagi marchează cu un şut plasat din 16 metri, după ce lovitura de cap a lui George Puşcaş a fost scoasă de pe linia porţii de fundaşii croaţi. România – Croaţia 2-0!

Min. 11 GOOOL România, Puşcaş marchează din penalty! Atacantul român a transformat fără emoţii un penalty acordat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR. Un jucător croat a comis henţ în careu! România-Croaţia 1-0!

Min. 3 Ocazie uriaşă a tricolorilor! George Puşcaş se află la finalul unui contraatac început de Băluţă, dar şutul său, deşi trece printre picioarele portarului creat nu are suficientă forţă să treacă dincolo de linia porţii.

Min. 1 A început meciul din San Marino.

Azi e o zi de reper pentru fotbalul românesc! 18 iunie a însemnat, acum 25 de ani, 3-1 cu Columbia pentru România la World Cup 1994. Iar în 1990,a însemnat 1-1 cu Argentina la Coppa del Mondo. Azi, o nouă generație poate să scoată românii în stradă!

ROMANIA CROATIA LIVE STREAM VIDEO ONLINE TVR în Grupa C de la UNDER 21 EURO 2019

ROMÂNIA: 1. Radu-cpt. – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 21. Băluță, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 7. Coman, 11. Petre, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiță, 16. Nedelcu, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru.

Croaţia: 12. Josip Posavec – 2. Filip Uremovic, 6. Filip Benkovic, 5. Nikola Katic, 3. Borna Sosa – 8. Nikola Vlasic, 4. Ivan Sunjic, 20. Nikola Moro – 10. Alen Halilovic (căpitan), 9. Marin Jakolis, 7. Josip Brekalo. Selecţioner: Nenad Gracan.
Rezerve: 1. Ivo Grbic, 23. Adrian Semper – 11. Luka Ivanusec, 13. Lovro Majer, 14. Kristijan Bistrovic, 15. Branimir Kalaica, 16. Toni Borevkovic, 17. Toma Basic, 18. Robert Muric, 19. Sandro Kulenovic, 21. Domagoj Bradaric, 22. Marijan Cabraja.

Astăzi e ziua portarului nostru Cătălin Căbuz. Şi adversarii noştri de astăzi au doi aniversaţi: vedeta Alen Halilovic și fundașul Toni Borevkovic. De asemenea, mai avem la Euro U19 un jucător care azi schimbă vârsta, spaniolul Rafa Mir.