România, cuprinsă de GER. Temperaturile au coborât până la minus 11 grade Celsius

Iarna îşi face simţită prezenţa. România a fost cuprinsă de ger. Joi dimineaţa, temperaturile au coborât până la minus 11 grade Celsius. Cel mai frig a fost în Transilvania, iar vremea nu dă semne că s-ar îndrepta.
Roxana Gagiu
28 nov. 2013, 06:38
România, cuprinsă de GER. Temperaturile au coborât până la minus 11 grade Celsius

Gerul a cuprins mai multe zone din ţară. Potrivit România TV, temperaturile au ajuns la minus 11 grade. Cel mai frig este la Miercurea Ciuc, unde s-au înregistrat cele mai scăzute temperaturi din această toamnă.

La Miercurea Ciuc sunt -11 grade Celsius, Botoşani -6 grade şi -3 grade la Braşov. La Bistriţa sunt -8 grade, iar la Bacău, Vaslui şi la Suceava sunt -7 grade.

După prima cădere de zăpadă, frigul pune stăpânire pe ţară, iar temperaturile vor fi unele veritabile de iarnă, în timp ce ninsorile se mai reduc, însă vântul va mai bate cu putere.

Ziua de joi rămâne rece, la amiază mercurul din termometre indică 0 grade în depresiuni şi 8 grade doar în Subcarpaţii Moldovei. Iar ca aspect, se anunţă o vreme mult mai plăcută, soarele îşi face adesea apariţia printre nori şi abia spre seară şi în noaptea următoare în vestul, centrul şi nordul ţării apar nori mai groşi, din care cad ninsori slabe. Iar vântul are intensificări la munte, chiar serioase în zona Carpaţilor Orientali, dar temporar suflă mai alert, cu 50…55 km/h, şi în sudul şi estul ţării. Citeşte: PROGNOZA METEO pe trei zile

Joi, în Capitală nu vor fi mai mult de 3…4 grade la amiază, cu 5 mai puţine decât ar trebui, vreme rece, deci, pentru final de noiembrie. Soare cu dinţi, prin urmare, se iveşte printre norii tot mai risipiţi de vântul sprinten de vest.

Citeşte şi PROGNOZA METEO pe două săptămâni

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Schimbarea suferită de cea mai frumoasă sportivă din lume. Decizia luată la 6 ani de la retragere
Capital.ro
Proprietarii de apartamente și garsoniere, taxați în plus. Se va achita mai mult la întreținere: Administratorii nu vor avea alternative
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend