România este în TOPUL celor 5 BENEFICIARI ai BANILOR alocaţi de UE pentru infrastructura de ENERGIE

România se situează printre primii cinci beneficiari ai fondurilor puse la dispoziţie de Comisia Europeană (CE), în perioada 2014 - 2020, pentru investiţii în infrastructura de energie, iar cel mai mare beneficiar este Polonia, a declarat, joi, Tudor Constantinescu, consilier principal la DG Energy în cadrul CE, la Energy Forum.
Romania TV
05 iun. 2014, 12:06
România este în TOPUL celor 5 BENEFICIARI ai BANILOR alocaţi de UE pentru infrastructura de ENERGIE

El a menţionat că necesarul de investiţii în infrastructura de energie la nivelul UE este evaluat pentru perioada 2010 – 2020 la 1.000 de miliarde de euro, iar necesarul de investiţii în eficienţă energetică la 850 miliarde de euro, respectiv 85 miliarde de euro pe an.

Constantinescu a subliniat că, pentru atingerea obiectivelor UE în domeniul energiei, este nevoie de atragerea mai multor investitori – BEI, BERD, sectorul privat, în condiţiile în care, spre exemplu, prin politica de coeziune a UE, se alocă numai 27 miliarde de euro până în anul 2020 pentru investiţii în eficienţă energetică şi energie regenerabilă, potrivit Agerpres.

El a mai menţionat că statele membre UE încearcă să ajungă la un acord până în octombrie în ceea ce priveşte obiectivele în domeniu până în anul 2030, respectiv reducerea emisiilor de gaze cu 40% şi o cotă de peste 27% pentru energia regenerabilă, ţinte la nivelul UE, distribuite echitabil între statele membre.

Citeşte şi Ponta: Veniturile din listarea Electrica, folosite pentru infrastructura energetică dintre România şi Moldova

Maria Vagliasindi, economist principal în cadrul Băncii Mondiale, a declarat că, în anii 2012 şi 2013, investiţiile în energie regenerabilă au scăzut la nivel global, pe fondul îngrijorării investitorilor despre viitoarea politică în domeniu, mai ales despre tăieri de subvenţii cu efect retroactiv în special în domeniul energiei solare, dar partea bună este că investiţiile statelor emergente reprezintă aproape jumătate din investiţiile globale în energia regenerabilă.

În ceea ce priveşte România şi atractivitatea sa pentru investitorii în domeniul energiei, Vasile Iuga, country managing partner la compania de consultanţă PricewaterhouseCoopers România, a arătat că punctele tari sunt stabilitatea politică, rating-ul ‘investment grade’, protecţia investitorilor, accesul la finanţare alternativă prin fonduri europene sau ajutoare de stat, facilităţile fiscale pentru investiţii, iar punctele slabe sunt legislaţia nefuncţională în domeniul parteneriatului public-privat, slaba dezvoltare a pieţei de capital, cererea instabilă, problema accesului sustenabil la resurse şi informaţiile privind resursele, în timp ce nivelul rezonabil al redevenţelor este discutabil, informează Agerpres.

Citeşte şi UE, „extrem de vulnerabilă” în cazul unei opriri a livrărilor de gaze ruseşti

Iuga a menţionat că România are nevoie de investiţii de 40 de miliarde de euro pentru modernizarea sistemului său energetic.

Şeful biroului de reprezentare Deutsche Bank în România, Mihai Ionescu, a declarat că a constatat la întâlnirile cu investitori străini că România pare să fie în acest moment foarte atractivă în raport cu situaţia politică din Europa, dar este nevoie de o prezenţă mai puternică a companiilor mari de stat pe piaţa de capital.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Legendarul Stoicikov, la un pas de bătaie cu rivalul său la Balonul de Aur. Un român a fost martor și a făcut dezvăluiri explozive: „Am stat între ei”
Capital.ro
Reguli paradoxale la bloc. Decizia asociației de proprietari se aplică obligatoriu, chiar dacă e ilegală. Ai o singură metodă de atac
Playtech.ro
Câte numere poţi observa în imagine: test de inteligenţă special
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Incredibila poveste a lui Marin Dan, campionul mondial care a asistat la uciderea sportivilor israelieni la JO Munchen 1972: ”Am jucat biliard cu ei și apoi au fost căsăpiți”
MediaFlux
Pensiile ajung cu întârziere în ianuarie 2026. Cât au de așteptat românii
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend