Romania, victorie URIAŞĂ în BARAJUL de calificare la CM de handbal feminin: 32-26 în Serbia

România a învins formația Serbiei cu 32-26 (17-13), sâmbătă, în Sala Sporturilor Ribnica din Kraljevo, în prima manșă a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial 2015 de handbal feminin din Danemarca.

06 iun. 2015, 18:20

România a început bine meciul și a condus mai întâi la un gol, iar în minutul 7 s-a desprins la 5-2. În minutul 17, avansul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, la primul său meci oficial, a crescut la patru goluri, 10-6, diferență consemnată și la pauză, 17-13. Serbia s-a apropiat în debutul reprize secunde la doar două goluri, (15-17, 16-18), dar România și-a refăcut avantajul de patru goluri, iar în minutul 37 avantajul echipei noastre a crescut la șase goluri, 22-16. România a continuat să condusă ostilitățile și a câștigat fără probleme, cu 32-26, după ce a avut la un moment dat și nouă goluri avantaj, 31-22 (min. 56). Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri.

Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic — Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2). Selecționer: Milan Stankovic.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Timea Tătar, Camelia Hotea, Adriana Nehcita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Selecționer: Tomas Ryde.

Returul va avea loc pe 13 iunie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Campionatul Mondial va avea loc în Danemarca, în perioada 5-20 decembrie.