Băsescu are previziuni pentru 2030: Vom merge cu TGV-ul de la Constanţa la Paris

Preşedintele Traian Băsescu a spus că România, în anul 2030, va fi un paradis pentru turism, românii se vor întoarce în ţară şi vom  călători cu TGV-ul de la Constanţa la Paris.
Romania TV
24 nov. 2011, 10:25
Băsescu are previziuni pentru 2030: Vom merge cu TGV-ul de la Constanţa la Paris

Şeful statului a declarat că România va fi o ţară care va furniza mâncare pentru export şi va fi un paradis pentru turism.

Va fi un paradis pentru turism dacă reuşim sa ne menţinem pădurile virgine, urşii şi caprele negre”, a spus Băsescu.

Şeful statului a afirmat că peste 20 de ani vom călători cu TGV-ul de la Constanţa la Paris.

Vom folosi cărţile de credit în City-ul londonez, după care ne vom întoarce la Bucureşti tot cu TGV-ul„, a susţinut el

Traian Băsescu a mai menţionat că o problemă a României va fi îmbătrânirea populaţiei, iar în ţară se vor întoarce românii care nu mai sunt primiţi în alte ţări.

O văd ca pe o ţară care se va aşeza serios pe poziţia a 7-a în UE, mai ales că nu vedem perspective pentru o lărgire apropiată a UE cu ţări mari, o Românie unde românii se întorc din Germania, Franţa, Italia – unde sunt văzuţi ca ţigani, ca hoţi. O ţară unde medicii vor vrea să revină, IT-iştii să se întoarcă. Vom avea această mare problemă – îmbătrânirea populaţiei„, a arătat preşedintele.

Şeful statului a susţinut că România va fi în 2030 o ţară care va fi un furnizor de mâncare către alte ţări.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi