ROMÂNIA-ITALIA 2-1. Debut EXCELENT al lui Viorel Moldovan la NAŢIONALA UNDER 21

Viorel Moldovan a debutat cu dreptul în postura de selecţioner al echipei de tineret under 21 a României, miercuri seara, cu prilejul meciului amical de fotbal cu formaţia similară a Italiei, câştigat de "tricolori" cu scorul de 2-1 (2-1), pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti.

13 aug. 2014, 19:18

Ambele goluri alte echipei noastre au fost semnate de jucători care evoluează la formaţii din Peninsulă, George Puşcaş (30), care joacă la Inter Milano, şi Mihai Bălaşa (44), de la AS Roma, în timp ce pentru ”azzurrini” a înscris Danilo Cataldi (45+1), jucător la Lazio.

Oaspeţii au avut prima ocazie a meciului, dar Berardi a ratat din faţa porţii (5). România a controlat apoi jocul şi a avut o primă oportunitate în minutul 28, când Bălaşa a trecut pe lângă gol, în urma unui corner. Peste două minute, Puşcaş a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner (30).

Portarul Buzbuchi s-a remarcat, apoi, la şutul lui Battocchio din afara careului (38), dar România şi-a majorat scorul tot în urma unui corner, prin Bălaşa (44). Cataldi a redus din diferenţă din lovitură liberă (45+1).

După pauză, echipa antrenată de Moldovan a mai ratat ocazii bune prin Puşcaş (47, 57) şi Iancu (53), în timp ce italienii au fost periculoşi mai ales la şutul lui Viviani (66).

Ambele echipe se pregătesc pentru finalul campaniei de calificare la Campionatul European de anul viitor din Cehia. În Grupa a 6-a, România ocupă locul 3, cu 9 puncte după 6 meciuri. Pe primele două poziţii sunt Germania – 14 puncte şi Muntenegru – 11 puncte. România va întâlni Muntenegru la Bucureşti, în data de 4 septembrie. În Grupa a 9-a, Italia ocupă locul 3, cu 12 puncte în 6 meciuri. Primele două sunt Serbia şi Belgia, fiecare cu câte 13 puncte, dar belgienii au un meci mai mult disputat. Italia va întâlni Serbia la Pescara, în 5 septembrie. Italia a câştigat de cinci ori Campionatul European de tineret U-21, ultima oară în 2004.

România – Italia 2-1 (2-1)

Au marcat: George Puşcaş (30), Mihai Bălaşa (44), respectiv Danilo Cataldi (45+1).

Ploieşti, stadion ”Ilie Oană”

România: 1. Alexandru Buzbuchi – 2. Mihai Bălaşa (16. Ionuţ Şerban, 67), 3. Bogdan Ţîru, 5. Deian Boldor, 4. Steliano Filip (15. Alin Toşca, 77) – 7. Dragoş Nedelcu (17. Doru Popadiuc, 67), 6. Alexandru Creţu – 10. Gabriel Iancu (căpitan; 14. Ionuţ Puţanu, 81), 11. Ionuţ Mitriţă (18. Florin Tănase, 46), 8. Dorin Rotariu (19. Claudiu Bumba, 67) – 9. George Puşcaş (20. Andrei Ivan, 73). Selecţioner: Viorel Moldovan

Italia: 1. Francesco Bardi – 2. Davide Zappacosta (18. Stefano Sabelli, 64), 5. Matteo Bianchetti (21. Marcello Trotta, 77), 6. Luca Antei (19. Daniele Rugani, 46), 3. Cristiano Biraghi – 4. Lorenzo Crisetig (20. Marco Benassi, 64), 8. Danilo Cataldi (14. Federico Viviani, 64), 10. Domenico Berardi (17. Jacopo Dezi, 77) – 7. Cristian Battocchio, 9. Andrea Belotti (16. Alessio Romagnoli, 77), 11. Federico Bernardeschi (23. Samuele Longo, 46). Antrenor: Luigi Di Biagio.