România-Kosovo s-a lăsat și cu sancțiuni în rândul fanilor. Nouă spectatori au primit interzis pe stadioane!

Meciul de fotbal România-Kosovo - marcat de uriașul scandal ce a culminat cu suspendarea partidei, după ce jucătorii oaspeți au părăsit terenul înainte de fluierul final - s-a lăsat cu sancțiuni ale Jandarmeriei în rândul spectactorilor.
Irina Dumitrescu
16 nov. 2024, 12:06
România-Kosovo s-a lăsat și cu sancțiuni în rândul fanilor. Nouă spectatori au primit interzis pe stadioane!

Potrivit Jandarmeriei Române, în urma meciului România-Kosovo disputat vineri seară pe Arena Națională din București, nouă suporteri au primit interzis la competiții de sportive pe o perioadă de șase luni sau un an.

”Au fost aplicate nouă sancțiuni complementare privind interzicerea accesului la competițiile sportive pe o perioadă de șase luni sau un an. În continuare se fac verificări pentru identificarea și sancționarea altor persoane care au încălcat cadrul legal în vigoare”, precizează Jandarmeria București.

Jandarmeria mai anunță, în același context, că au fost făcute și patru sesizări privind încălcări ale legislației privind regimul materiilor explozive și pentru prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și a jocurilor sportive. ”În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, au fost întocmite patru acte de sesizare în vederea înaintării către organele abilitate, în conformitate cu prevederile Legii nr. 126 din 1995 privind regimul materiilor explozive și Legii nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și a jocurilor sportive”, mai precizează sursa citată.

Jandarmeria informează că a dat și 13 amenzi, în valoarea totală de 5.400 de lei.

Citește și Când a fost înmormântat, de fapt, Silviu Prigoană. Dezvăluirile de la fața locului

Meciul România-Kosovo a fost suspendat în minutul 90+6, cu un minut înainte de final, după ce fotbaliștii oaspeți au ieşit de pe teren şi nu au vrut să mai reia partida. Cel mai probabil, UEFA va decide 3-0 pentru tricolori la „masa verde”.

Kosovarii au decis să iasă de pe teren după o altercație ce i-a avut ca protagoniști pe Amir Rrahmani, căpitanul echipei oaspete, și Denis Alibec. Din tribune s-au auzit scandări ”Serbia!”, pe gazon a fost aruncat un scaun, iar în acest context jucătorii din Kosovo au hotărât să meargă la vestiare.

Scandalul de la România-Kosovo a continuat la conferința de presă

Arbitrul Morten Krogh a încearcat să îi convingă pe fotbaliștii kosovari să rămână pe gazon, dar aceştia au refuzat. După o oră, arbitrul a anunţat finalul meciului.

La momentul ieșirii de pe teren a jucătorilor oaspeți, scorul era 0-0, la care România își păstra locul 1 în grupa C din Liga Națiunilor unde principala contracandidată era chiar naționala din Kosovo.

Potrivit gsp, scandalul a continuat la conferința de presă de după meci. Amir Rrahmani și mai mulți oficiali din tabăra oaspeților au sărit la jurnaliștii români. Antrenorul României, Mircea Lucescu, a fost uluit de ce se întâmplă și a strigat ”Rușine! În loc să-și ceară scuze..”.

Citește și Legendarul Mike Tyson a fost învins clar de influencerul Jake Paul în cel mai așteptat meci de box al anului. Netflix a picat în timpul transmisiunii live!

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Copiii dispăruți ai României. Un mare mister de nerezolvat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
NASA avertizează că Pământul va rămâne fără oxigen. Estimările recente prezic colapsul...
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!