EUROSTAT: România, locul cinci în rândul ţărilor UE cu cea mai scăzută datorie publică în 2015

Datoria publică a zonei euro (EA19) a înregistrat o ușoară scădere în 2015, până la 90,7% din PIB, de la 92% din PIB în 2014, iar în UE28 datoria publică a scăzut la 85,2%, de la 86,8%, conform estimării preliminare publicate joi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
Iulian Tudor
21 apr. 2016, 10:17
EUROSTAT: România, locul cinci în rândul ţărilor UE cu cea mai scăzută datorie publică în 2015

La sfârșitul lui 2015, cea mai scăzută datorie publică, ca procentaj din PIB, se înregistra în Estonia (9,7%), Luxemburg (21,4%), Bulgaria (26,7%), Letonia (36,4%) și România (38,4%). În 2013 și 2014, România înregistra o datorie de 38% din PIB, respectiv de 39,8% din PIB.

Un număr de 17 state membre ale UE înregistrau anul trecut un nivel al datoriei mai ridicat decât plafonul de 60% din Produsul Intern Brut cerut de Uniunea Europeană, cel mai mare fiind în Grecia (176,9%), Italia (132,7%), Portugalia (129%), Cipru (108,9%) și Belgia (106%).

În 2015, cheltuielile guvernamentale în zona euro se ridicau la 48,6% din PIB, iar veniturile guvernamentale se situau la 46,6% din PIB. În UE28, cheltuielile guvernamentale se ridicau anul trecut la 47,4% din PIB, iar veniturile guvernamentale se situau la 45% din PIB.

În cazul României, cheltuielile guvernamentale în 2015 se ridicau la 35,5% din PIB, iar veniturile guvernamentale la 34,8% din PIB.

România, Polonia şi Ungaria nu vor să mai fie ţările cu cel mai redus nivel de colectare a taxelor

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Gică Hagi, transformat total după ce a devenit bunic! Anunțul fiului Ianis: „Am 27 de ani și nu am văzut partea asta a lui”. Video
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Cum îşi aleg câinii stăpânii: detaliul care contează pentru patrupede
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Bolojan taie tot. Urmează ajutoarele de șomaj și metodele de pensionare anticipată
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”