România nu va intra în carantină! Klaus Iohannis: Nu există nicio intenție să promovez un lockdown după alegeri

Președintele României susține că nu va impune carantina în România după alegerile parlamentare din 6 decembrie. Klaus Iohannis a declarat că se vor impune măsuri zonale, acolo unde situația o va impune.
Andreea Rubica
25 nov. 2020, 18:19
România nu va intra în carantină! Klaus Iohannis: Nu există nicio intenție să promovez un lockdown după alegeri

România nu va intra în carantină. Președintele României susține că nu are intenția de a promova lockdown după alegerile parlamentare.

Citește și: Klaus Iohannis: Avem o tendință de scădere a infectărilor. Dar nu am învins încă virusul

”În acest context de carantină, lockdown, vreau să fie foarte clar. Nu există nicio intenție să promovez un așa-numit lockdown după alegerile parlamentare din 7 decembrie. Repet. Nu există nicio intenție de a intra în carantină după alegeri. Sunt politicieni care încearcă să se promoveze cu astfel de știri senzaționale” , a declarat Klaus Iohannis.

Klaus Iohannis a declarat că se vor institui măsuri zonale, acolo unde situația o va impune. Președintele susține că România trebuie să obține rezultate pozitive, pentru că mortalitatea și gradul de ocupare al secțiilor ATI este din ce în ce mai mare.

România nu va intra în carantină. ”Dar nu, nu se întâmplă lockdown-ul. Vom continua să instituim măsuri zonale, acolo unde situația o impune, unde avem o creștere prea mare a numărului de cazuri. Trebuie să obținem schimbări pozitive pentru că, din păcate, mortalitatea și gradul de ocupare a secțiilor ATI sunt prea mari” , susține președintele.

Mai mult decât atât, președintele susține că populația respectă măsurile impuse de autorități, urmând ca acestea să rămână în continuare valabile. Iohannis a precizat faptul că virusul nu a fost încă învins.

”Am analizat măsurile privind carantina zonală și am cerut o analiză privind evoluția epidemiei în orașele carantinate. Datele furnizate relevă că începând cu 20 noiembrie se observă o tendință de scădere a cazurilor de COVID. Acest lucru se reflectă atât în numărul de cazuri săptămânale, cât și în media zilnică a numărului de cazuri. Acest grafic pe care îl aveți acum pe ecran arată evoluția de la începutul pandemiei. Se vede cum de câteva zile am ajuns pe un palier și tendința e linia roșie” , susține Klaus Iohannis.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi