România, obligată să stea la rând pentru importurile de gaze din Azerbaidjan: „Cel puțin alte 10 țări din Europa ne cer același lucru!”

România se află pe lista scurtă de clienți ai Azerbaidjanului, pentru importurile de gaze, după ce guvernul de la Palatul Victoria a fost nevoit să impună embargo Rusiei, în contextul războiului din Ucraina. 
Filip Stan
22 sept. 2022, 15:47
România, obligată să stea la rând pentru importurile de gaze din Azerbaidjan: „Cel puțin alte 10 țări din Europa ne cer același lucru!

Azerbaidjan a dat „OK-ul”, dar și a lansat și un avertisment. România trebuie să stea „la coadă”, după cel puțin alte zece state din Europa. Anunțul a fost făcut joi, 22 septembrie, de către ministrul Energiei de la Baku, Parviz Shahbazov.

Oficialul azer a fost prezent la București, la o conferință de profil, unde a participat la un panel de discuții cu omologi din România, Bulgaria, Ungaria, Ucraina, Republica Moldova, Georgia, Grecia şi Turcia.

„Suntem în discuţii cu reprezentanţii din România. Încercăm să facem tot ce ne stă în putinţă, dar e nevoie de timp. Sunt anumite criterii organizatorice legate de tranzitul gazelor, de transport.

Suntem în procesul de negociere, avem un parteneriat strategic cu România şi ne dăm silinţa, dar avem cel puţin 10 ţări din Europa care ne cer gaze şi facem tot ce putem”, a declarat Shahbazov.

 

Angajamentul oficialilor din Azerbaidjan

 

Livrările de gaze către UE vor crește într-un ritm accelerat, a promis Shahbazov.

„Anul trecut am furnizat către UE 8,2 miliarde de metri cubi, iar anul acesta am crescut cantitatea cu 40%. Vrem să dublăm în următorii cinci ani cantitatea de gaze naturale azere cu care să aprovizionăm Uniunea Europeană.

Scopul nostru este să furnizăm mai multe gaze către partenerii noştri care deja primesc şi să ne extindem livrările către regiuni noi, din sudul Europei, către vestul Balcanilor”, a mai punctat oficialul azer.

Totuși, Guvernul din Azerbaidjan a promis că nu va lăsa românii să sufere, mai ales pentru că între cele două state există un background solid de business.

„Anul trecut am furnizat către UE 8,2 miliarde de metri cubi, iar anul acesta am crescut cantitatea cu 40%. Vrem să dublăm în următorii cinci ani cantitatea de gaze naturale azere cu care să aprovizionăm Uniunea Europeană.

Scopul nostru este să furnizăm mai multe gaze către partenerii noştri care deja primesc şi să ne extindem livrările către regiuni noi, din sudul Europei, către vestul Balcanilor”, a mai punctat oficialul din Azerbaidjan, potrivit Agerpres.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Oficialul FRF, recomandare pentru șeful lui Dinamo: „Induce o stare de confuzie. Știu doar un bucătar cu numele ăsta!”
Capital.ro
Alertă aeriană în România, în noaptea de miercuri spre joi. A fost emis un mesaj RO-Alert după ce o dronă a pătruns în spațiul aerian național
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără de 29 de ani a fost sfâșiată de urs, la doar o zi după ce fusese cerută în căsătorie. Tragedia a avut loc sub privirile logodnicului
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Horoscop 20 august. Ziua în care se întoarce norocul! O zodie primește o șansă pe care nu o poate rata
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat