România, printre ţările cu cele mai multe condamnări la CEDO în 2011

România se numără printre ţările cu cel mai mare număr de condamnări ale CEDO pentru încălcări ale drepturilor omului, relevă statistica anuală a Curţii de la Strasbourg publicată pe site-ul organizaţiei, citată vineri de agenţia cipriotă de presă CNA.
Romania TV
27 ian. 2012, 13:47
România, printre ţările cu cele mai multe condamnări la CEDO în 2011

Cele mai multe condamnări la Strasbourg le-a acumulat Turcia – 159, în tot atâtea cazuri de încălcare a drepturilor omului. Turcia este urmată de Rusia, cu 121, Ucraina, cu 105, Grecia cu 69, România cu 58 şi Polonia cu 54. În 2010, prima a fost tot Turcia, cu 228, urmată de Rusia cu 204, România cu 135, Ucraina cu 107 şi Polonia cu 87.

În actualul clasament, la polul opus, ţările cu cele mai puţine condamnări sunt Cipru, Armenia, Georgia, Republica Moldova, Belgia, San Marino şi Republica Cehă, informează Agerpres.

Guvernele europene trebuie să-şi asume responsabilitatea comună faţă de apărarea drepturilor omului pe continent, a subliniat joi, în conferinţa de presă anuală a CEDO, Nicolas Bratza, preşedintele acestei instanţe, prezentând un rezumat al activităţilor şi statisticilor acesteia pe 2011.

‘Drepturile omului, domnia legii şi justiţia par să fi dispărut de pe agenda politică în actualul climat economic. Dar tocmai în astfel de momente trebuie să ne aducem aminte că drepturile omului nu sunt un lux’, a subliniat preşedintele Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO)

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu