România, promovată în faţa a 40.000 de americani pe stadionul echipei de baseball Washington Nationals

Iubitorii americani de baseball din zona Washington DC au avut sâmbătă ocazia de a cunoaște România, la evenimentul "Taste of the World", informează biroul de presă al ambasadei României în Statele Unite printr-un comunicat.
Alina Costache
09 iul. 2017, 09:58
România, promovată în faţa a 40.000 de americani pe stadionul echipei de baseball Washington Nationals

Organizat de una dintre cele mai apreciate și valoroase echipe de baseball ale momentului, Washington Nationals, pe stadionul Nationals Park, cu ocazia meciului cu Atlanta Braves, „Taste of the World” — organizat pentru a doua oară — a fost dedicat promovării culturale și turistice în fața a 40.000 de spectatori.

Dintre cele opt misiuni diplomatice invitate, ambasada României a primit onoarea de a participa la ceremonia de anunțare a echipelor de start. De asemenea, drapelul României a fost prezentat în parada de pe terenul de joc. Ambasada a organizat două standuri prin care a oferit publicului oportunitatea de a cunoaște patrimoniul cultural și tradițiile naționale, atât prin informații turistice și culturale, cât și prin produse tradiționale românesti.

De asemenea, cu sprijinul Federației Române de Baseball și Softball, publicul american a fost informat despre evoluția baseballului din România.

În contextul pregătirilor pentru participarea României la acest eveniment, ambasadorul României în Statele Unite, George Cristian Maior. a declarat: „Am ținut foarte mult să fim prezenți la acest eveniment major. Mă bucur enorm că ambasada a avut ocazia unică de a promova România în fata a zeci de mii de americani din capitala Statelor Unite. Sunt pasionat de acest sport minunat de peste 25 de ani. Baseballul este un fenomen complex care îmbină reguli detaliate cu o eleganță specială, exprimând simetrie, matematică, echilibru mental și respect față de joc. Înainte de toate însă, baseballul înseamnă răbdare strategică, pentru că totul se joaca până la ultima minge. Este un sport care reflectă fidel spiritul american atât pe teren, cât și în tribune, stadionul de baseball fiind poate cel mai bun loc în care poate fi înțeleasă în profunzime societatea americană”.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Numită „cea mai mare cerșetoare de atenție”, Ivana Knoll a făcut furori pe stadion la CM 2026. Ținuta care a furat toate privirile
Capital.ro
Cei mai bogați fotbaliști de la CM 2026. Doi dintre ei au depășit pragul istoric
Playtech.ro
Apa care picură de la aerul condiționat te poate costa până la 5.000 de lei. Ce trebuie să știe proprietarii de apartamente
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Cât costă un covrig pe stadioanele de la Cupa Mondială. Prețul uriaș pe care trebuie să îl plătească suporterii
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?