România s-a calificat deja în optimi la Mondialele de Handbal. Care este programul tricolorelor în grupa A

România a câştigat al treilea meci consecutiv la Campionatul Mondial de Handbal din Germania, fiind singura echipa din grupa A neînvinsă la această ediţie.

05 dec. 2017, 21:41

România a câştigat cu Paraguay, scor 29-17, s-a impus cu 31-28 în faţa Sloveniei, iar marţi seara a câştigast cu 19-17 derby-ul cu Spania. Miza de-acum este locul ocupat în grupă la finalul tuturor partidei, deoarece locul 1 din grupa A, grupa României, va juca în optimi cu locul 4 din grupa B, locul 2 din grupa A cu locul 3 din grupa B, locul 3 din grupa A cu locul 2 din grupa B, iar locul 4 din grupa A cu locul 1 din grupa A.

În prezent, din poziţia de lider al grupei A, România ar juca în optimi cu Ungaria, care în prezent se află pe locul 4 în grupa B. Maghiarele au pierdut cu 22-30 cu Norvegia, 22-25 cu Suedia şi au învins cu 33-15 Argentina.

România mai are de jucat în grupa A cu Angola, joi, de la 19.00, şi cu Franţa, vineri, tot de la ora 19.00.