România şi Bulgaria sunt dezamăgite de UE

Măcinate de dezamăgire, cele mai noi membre ale Uniunii Europene nu mai aşteaptă nimic bun de la "marea familie" europeană. Dar nici UE de la ele ...
Romania TV
02 ian. 2012, 08:50
România şi Bulgaria sunt dezamăgite de UE

După 5 ani de la aderarea la UE, România şi Bulgaria sunt „măcinate” de dezamăgire faţă de statutul lor membre ale UE, deoarece această apartenenţă nu pare să mai fie o garanţie pentru o viaţă mai bună – pace, securitate, stabilitatea şi prosperitate –  comentează Deutsche Welle în pagina electronică, citată de Mediafax.

Cu toate că, pentru a primi cele două ţări în Uniune, Bruxelles-ul a stabilit standarde clare pentru acestea şi fac în continuare obiectul controalelor speciale, unii membri ai Parlamentului European consideră că cele două ţări nu sunt nici acum pregătite pentru apartenenţa la UE.

Cea mai săracă ţară a UE, Bulgaria este pe ultimul loc în privinţa veniturilor, pensiilor, productivităţii muncii şi eficienţei energetice. Sofia este criticată în continuare pentru reformele judiciare, managementul subvenţiilor, lupta împotriva corupţiei, crimei organizate şi traficului de persoane, precum şi pentru nivelul scăzut al protecţiei copiilor.

În aceste condiţii, numeroşi bulgari apreciază că, la 1 ianuarie 2007, ţara lor a devenit un membru de rangul doi al UE. Ca dovadă, ei citează restricţiile care continuă să îi vizeze pe bulgari, dar şi pe români, pe piaţa muncii în numeroase state membre ale blocului comunitar. Introducerea monedei euro este de asemenea departe de a se produce.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
„Riscăm să murim cu toții”. Situație fără precedent din cauza Ebola. În Congo, mai rău ca-n perioada Covid. Teoria conspirației care a luat amploare
Capital.ro
 Maghiarii îi dau dreptate lui Traian Băsescu. Riscuri directe pentru Nicușor Dan: A arătat unde e pericolul
Playtech.ro
Cât este pensia de handicap pentru gradul 1 sau 2 în 2026. Sumele actualizate la zi
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi