ROMANIA – UNGARIA 19-20: Tricolore, şanse infime de calificare în semifinalele Euro 2014

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 20-19 (10-8), sâmbătă, la Debrecen, în primul său meci din Grupa principală 1 a Campionatul European din Ungaria şi Croaţia - EUURO 2014.

13 dec. 2014, 16:53

ROMANIA UNGARIA 19-20 şi naţionala noastră mai are doar şanse teoretice de accedere în semifinale.

Tricolorele au avut meciul în mână, la fel cum s-a întâmplat şi cu Danemarca, dar au marcat un singur gol în ultimele zece minute şi au pierdut întâlnirea, având şanse pur teoretice de a se califica în semifinale.

Ungaria a început mai bine partida şi a condus cu 2-0 (8), 3-1 (11) şi 4-2 (13), dar echipa noastră, care nu a marcat în primele zece minute, a reuşit egalarea în minutul 19, 4-4. Gazdele au trecut din nou la cârma partidei şi s-au desprins la trei goluri, 8-5 (24), 9-6 (26), pentru ca la pauză avantajul să fie de două goluri, 10-8.

România a făcut un joc excelent de apărare în repriza secundă, a recuperat diferenţa şi în minutul 40 a trecut în avantaj, 14-13. România s-a desprins la două goluri, 17-15 (48), marcând prin Neagu, într-un moment în care se afla în inferioritate. Echipa lui Tadici a trecut de câteva ori pe lângă o distanţare la trei goluri, dar nu a mai marcat decât o singură dată în ultimele 11 minute, Ungaria înscriind ultimele trei goluri ale partidei, în ultimele cinci minute, şi câştigând cu 20-19, după ce România a irosit şi un ultim atac.

– Romania – Ungaria  19-20! Final nebun de meci

– Romania – Ungaria  19-19!

– Romania – Ungaria 18-16!

– Romania – Ungaria 16-15, răsturnare de scor la fiecare fază.

– Romania – Ungaria 14-15!

– Romania – Ungaria 14-13!!! Prima data când conducem

– Romania – Ungaria 12-13!!!

– Romania – Ungaria 11-12!!! Diferenţa este de doar un gol

– 8-11, repriza începe prost pentru România

– Romania – Ungaria 8-10 la pauză!!

– ROMÂNIA-UNGARIA 8-9, handbalistele noastre sunt la un singur gol diferenţă.

– ROMÂNIA-UNGARIA 5-8, Ungaria e, pentru prima oară, prin Kovacsics, la 3 goluri diferenţă;

– Ungaria conduce cu 2-0!!! România, în inferioritate numerică

Se cântă imnul celor două formaţii. Sînt 1500 de români în tribune.

Fetele lui Gheorghe Tadici sînt obligate să cîştige confruntarea cu rivalele maghiare pentru a spera în continuare la o calificare în semifinalele competiţiei. Orice alt rezultat ne va lăsa în afara primelor patru echipe continentale.

Ungaria e favorită, însă absenţa vedetei Anita Gorbicz i-ar putea oferi României şansa la o nouă victorie în faţa gazdelor.

6. Polonia 3 0 0 3 64-86 0p

ROMANIA – UNGARIA LIVE VIDEO TVR 2 ONLINE: România debutează astăzi în grupele principale de la Campionatul European în fața unui rival tradițional, Ungaria, una dintre cele două țări gazdă.

ROMANIA UNGARIA LIVE VIDEO AICI SAU AICI

„Tricolorele” vor să repete figura din ultimul meci oficial jucat între cele două formații, la Campionatul Mondial de anul trecut, din Serbia, când s-au impus cu 21-17.

Față de echipa din 2013, unguroaicele nu se vor putea baza nici pe cea mai bună jucătoare a lor, Anita Gorbicz, care este însărcinată și nu a jucat deloc la acest European, scrie stiridesport.ro.

ROMANIA – UNGARIA LIVE VIDEO TVR 2 ONLINE: Statistica întâlnirilor directe este însă de partea maghiarelor, care au câștigat 15 din cele 23 de întâlniri oficiale cu România, dar cifrele nu le descurajează deloc pe handbalistele lui Tadici. Selecționerul însă se teme de arbitri.

„Vă dați seama că există un interes de marketing, de la organizatori la Federația Europeană de Handbal, iar ei își doresc ca Ungaria să ajungă la Budapesta”, a spus antrenorul Gheorghe Tadici, potrivit stiridesport.ro.

Atenție la Triscsuk și Tomori

Punctele forte ale maghiarelor vin din zona centrală a ofensivei, de unde au marcat 33 de goluri. Unguroaicele și-au bazat jocul și pe Triscsuk, dar extrma maghiarelor a marcat 14 din cele 16 goluri ale sale, de la 7m.

Portărița Eva Kiss a fost și ea la înălțime în meciurile din grupa A. Maghiara are un procentaj de 36% pe durata Europeanului, fiind pe locul 6 la acest capitol.

Pentru a avea o șansă în fața Ungariei, România trebuie să își ridice nivelul în apărare. Ungaria are al patrulea cel mai bun atac de la acest European, după Suedia, Norvegia și Olanda.

România are o șansă bună pe contraatac, dacă apărarea funcționează la parametri ridicați. Maghiarele au primit 20 din cele 79 de goluri pe contratac, 10 de pe extrema stângă și 12 de pe pivot.

Puse sub presiune, unguroaicele greșesc mult, lucru dovedit și de statistică. Maghiarele sunt pe locul 2 în topul mingilor pierdute. Doar Spania are mai multe.

Bilete la meci

Meciul începe la ora 21:30 și va fi în direct pe TVR 2 și TVR HD. RomaniaTV.net vă țin la curent cu ce se întâmplă la Debrecen, direct de la trimisul special în Ungaria.

Programul zilei la Europeanul de handbal:

ROMANIA – UNGARIA, meci de foc la Europenele de handbal.

Romania da piept cu Ungaria la debutul grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin, o competitie care se desfasoara in Ungaria si Croatia, in 2014.

Meciul va avea loc chiar in Ungaria, la Debrecen, de la ora 21.30, fiind in direct pe Ziare.com.

Avand in vedere ca meciul se va juca foarte aproape de granita cu Romania, este de asteptat ca fanii romani sa populeze din nou Phoenix Arena. Se asteapta cel putin 1000 de suporteri romani, din totalul de 8500 de locuri disponibile in sala.

Bilantul jocurilor directe nu este insa favorabil romancelor. In cele 17 partide directe oficiale, doar in 5 randuri Romania a iesit invingatoare. Totusi, 4 victorii au venit in ultimele 6 jocuri.

Ultimul joc a avut loc la Mondialul din Serbia, in 2013, cand Romania invingea cu 21-17. La Euro 2012, Ungaria ne-a invins cu 25-19.

Programul partidelor din grupa I este următorul:

Sâmbătă: Polonia-Danemarca, Spania-Norvegia, Ungaria-România (21.30, în direct la TVR 2);

15 decembrie: Spania-România (ora 17.00, în direct la TVR 2), Polonia-Norvegia şi Ungaria-Danemarca;

17 decembrie: Polonia-România (ora 17.00, în direct la TVR 2), Spania-Danemarca şi Ungaria-Norvegia.

Clasamentul grupei I, înaintea acestor partide şi în care echipele calificate au ajuns cu punctajul obţinut din disputele cu celelalte reprezentative calificate din aceleaşi grupe preliminare, este următorul: 1. Norvegia 4 puncte, 2. Spania 4, 3. Ungaria 2, 4. Danemarca 1, 5. România 1, 6. Polonia 0 puncte.

După disputarea partidelor din această fază, primele două clasate vor juca semifinalele, în 19 decembrie, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc în 21 decembrie. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, în 19 decembrie, între echipele care au ocupat locul 3 în grupele principale.

La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 – bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.

ROMANIA – UNGARIA LIVE VIDEO TVR 2 ONLINE: „Semicercul” urcă TVR în topul audienţelor

Aproape un milion de telespectatori au urmărit, în ”Minutul de Aur”, lupta de calificare a României în grupele superioare la Campionatul European de handbal feminin din Croaţia şi Ungaria – EURO 2014, joi seara, la TVR 2, în faţa Ucrainei, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Meciul de calificare a naţionalei feminine de handbal a României în grupele principale ale Campionatului European a plasat postul TVR 2 pe o poziţie fruntaşă în topul audienţelor de joi seară, mai precis pe locul 5 la nivel naţional, după PRO TV, Antena 1, Kanal D şi Naţional TV (care au transmis pe intervalul meciului principalele ştiri ale serii, filme artistice, seriale sau divertisment).

Astfel, meciul în care România a învins Ucraina cu scorul de 23-22, desfăşurat în intervalul orar 19,11-20,47, a fost urmărit la TVR 2, în medie, la nivel naţional, de peste jumătate de milion de suporteri. Mai precis, de 545.000 de telespectatori, reprezentând un rating mediu de 2,9% şi o cotă medie de piaţă de 5,3%. ”Minutul de aur” al partidei a fost înregistrat la nivel naţional la ora 20,44, când s-au înregistrat aproape un milion de telespectatori (980.000), reprezentând un rating de 5,3% şi o cotă de piaţă de 9,1%.

În afară de telespectatorii TV, partida a fost urmărită şi online, fiind înregistrate peste 75.000 de afişări a peste 19.300 de vizitatori unici. Aceştia au vizionat meciul prin intermediul portalului TVR+ la calculatoarele, tabletele sau mobilele lor.

În continuare, TVR 2 şi TVR HD îşi modifică grilele pentru a transmite – în direct – următoarele trei meciuri pe care naţionala României le va susţine în lupta pentru a se califica în semifinalele acestui Campionat European. Meciurile ce vor fi comentate de Dragoş Cojocaru vor putea fi urmărite, la TVR 2, TVR HD şi TVR+ după următorul program: sâmbătă 13 decembrie, de la ora 21,30, România – Ungaria, luni 15 decembrie, de la ora 17,00, România – Spania, iar miercuri 17 decembrie, de la ora 17,00, România – Polonia.

În transmisiune directă de la Budapesta, TVR 2, TVR HD şi TVR+ vor difuza de la Campionatul European semifinalele de vineri 19 decembrie, de la 19,00, respectiv 21,30, iar duminică 21 decembrie, finala mică de la 16,30 şi finala, de la 19,00.

Cu 15 minute înaintea fiecărui meci şi timp de 15 minute după încheierea fiecărei partide, Alina Alexoi şi Cristian Mîndru vor discuta cele mai importante faze şi momente, în cadrul programului Studio Handbal feminin.