Românii, pe 5 în prima etapă din Campionatul European de Raliuri. Se numără printre favoriţii la titlu

Singurul echipaj care reprezintă România în Campionatul European de Raliuri, format din Simone Tempestini și Sergiu Sebastian Itu, a terminat pe locul 5 în prima etapă din Campionatul European de Raliuri, Rally di Roma Capitale 2020.
Filip Stan
29 iul. 2020, 06:19
Românii, pe 5 în prima etapă din Campionatul European de Raliuri. Se numără printre favoriţii la titlu

Pe o Skoda Fabia R5, Tempestini a concurat sub steagul României chiar în țara sa natală.

„Sunt un produs al României, sunt mândru să pot reprezenta această țară în competițiile internaționale”, a spus Simone, care la numai 25 de ani are deja patru titluri de campion național absolut de raliuri în țară și un titlu de campion mondial de juniori în WRC (World Rally Championship).

Echipajul tricolor a avut foarte multe momente bune, fiind chiar și pe 3 la general. Victoria generală i-a revenit rusului Aleksei Lukianuk, campion european în 2018. Pe 2 s-a clasat dublul campion continental, Giandomenico Basso, iar al treilea a venit Oliver Solberg.

„Sunt încrezător. Am avut multe momente în care am fost pe podium și foarte aproape de el, iar faptul că noi concurăm cu niște echipe gigant, mă motivează și mai tare”, a mai spus Simone, care e pe locul 2 în clasamentul juniorilor din competiția continentală după această primă rundă. La raliuri, juniorii sunt cei sub 28 de ani.

Nu mai puțin de 90 de echipaje au luat startul la Roma, 46 dintre ele pe modele R5 de ultimă generație. Pentru Tempestini ar urma etapa din Letonia, 14-15 august.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
CFR Cluj, adversari infernali în Conference League. Echipa din țara lui Haaland cu jucători de mare valoare. Puștiul care valorează 10 milioane de euro
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. Întâlnire cu românii duminică, 26 iulie. Unde va fi prezent
Playtech.ro
Cât costă un șezlong în Mamaia, Eforie, Costinești și Vama Veche în 2026. Unde găsești cele mai mici tarife
Adevarul
Sanitas avertizează: Noua lege a salarizării taie sporuri și riscă să readucă exodul medicilor
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România