Românii ar putea avea o nouă rasă de câini: micul spaniel românesc sau pekiromul

Preşedintele Asociaţiei Chinologice Mureş, Lokodi Csaba Zsolt, a declarat marţi pentru Agerpres, că, la nivelul asociaţiilor chinologilor din România se discută despre omologarea unei rase autohtone de câini de companie, aşa-numitul Pekirom sau micul spaniel românesc.
Alina Costache
24 sept. 2013, 12:08
Românii ar putea avea o nouă rasă de câini: micul spaniel românesc sau pekiromul

„Noi avem exemplarele încă de acum 100 de ani. Inclusiv Carol I a avut un astfel de câine, care semăna aproape la perfecţie cu ce vedem pe stradă. Rasa acesta există în România şi are un trecut de 100 de ani. Nu ştim de unde a venit. Oamenii au împerecheat câini asemănători, Tibetan spaniel, Chinul japonez, poate chiar Pekinezul şi s-a format o populaţie destul de omogenă care este răspândită la nivel naţional (…) Este vorba despre un câine de agrement, de talie mică, un câine de grupa a IX-a. Este o populaţie care există, încă nu s-a lucrat pe ea, sunt câteva tipuri, dar prezintă o mare omogenitate”, a arătat Lokodi Csaba Zsolt.

Chinologul mureşean a subliniat că, deşi câinii respectivi există pe întreg teritoriul României, purtând diferite denumiri, nu li s-a acordat până acum o atenţie deosebită.

Lokodi consideră că trebuie făcuţi primii paşi către coordonarea, dirijarea şi reproducerea acestei populaţii, astfel încât, în circa 12 ani, să fie omologată ca rasă.

„Personal, cred că trebuie făcut un sondaj pentru a vedea care e denumirea cea mai populară a acestui câine, în baza căreia să îi atribuim o denumire profesionistă. Dacă am începe acum demersurile, adică evaluarea, în 10-12 ani am putea omologa rasa. Evaluarea ar dura un an, un an şi jumătate, cred că ar fi în jur de 2.000 de exemplare care trebuie luate în evidenţă, cărora să li se implanteze microcipuri, apoi am mai avea nevoie de 3-4 generaţii pentru formarea liniilor necesare omologării. Este un efectiv cu care se lucrează mai uşor decât cu ciobăneştii, fiind câini de casă”, a mai arătat preşedintele Asociaţiei Chinologice din Mureş.

Micul spaniel românesc are talie mică, cântăreşte între 6 şi 7 kilograme, este uşor alungit, are picioare scurte, o lungime de maximum 30 de centimetri şi are diferite culori: roşcat, negru, tărcat, majoritatea populaţiei fiind mahon.

Până la începerea procedurilor pentru omologarea câinelui de companie românesc, chinologii din România se pregătesc de recunoaşterea definitivă ca rase, de către Federaţia Chinologică Internaţională, a ciobăneştilor româneşti, Carpatin şi Mioritic, care au fost recunoscute provizoriu pe o perioadă de 10 ani.

Pe lângă ciobăneştii Carpatin şi Mioritic, în circa 5 ani, România ar putea omologa ca rasă Ciobănescul de Bucovina, în timp ce Ciobănescul Corb a obţinut deja recunoaşterea naţională.

DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Arafat a dat alerta. Avertisment național, după caniculă și furtuni: Poate fi o catastrofă!
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Lovitură pentru Dragoș Dolănescu. S-a încheiat clavarul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Emil Gânj este bărbatul care a ucis-o pe Anda. Poliția Română cere sprijinul populației pentru a-l găsi!
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Călin Georgescu fuge din România?! Adevărul despre boala de care suferă. A recunoscut
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Trump îi dă lovitura decisivă lui Putin! Rusia va trebui să plătească tot
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă