Românii au ridicat alte şase medalii la CE de haltere rezervate jurniorilor

Sportivii români au cucerit vineri alte șase medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori și Under-23 de la Eilat (Israel)

09 dec. 2016, 21:33

Nicolae Onică a cucerit două medalii de argint și una de bronz la cat. 94 kg, secțiunea tineret. Sportivul legitimat la CS Dinamo a obținut bronzul la stilul smuls, cu 167 kg, primele două poziții fiind ocupate de rusul Adam Maligov, 170 kg, și de lituanianul Zygimantas Stanulis, tot 170 kg (mai greu la greutatea corporală).

La aruncat, Maligov (90,26 kg) a ocupat primul loc, cu 207 kg, urmat de Onică, 207 kg (93,24 kg), și de un alt rus, Konstantin Roșciupkin, 201 kg.

La total, Maligov a fost primul, cu 377 kg, Onică a luat argintul, cu 374 kg, iar Roșciupkin a cucerit bronzul, cu 366 kg.

Tot la tineret, Andreea Aanei a cucerit trei medalii la categoria +75 kg, două de argint și una de bronz.

Aanei s-a clasat pe locul al doilea la smuls, cu 106 kg, devansată de ucraineanca Anastasia Lîsenko, 120 kg, în timp ce pe poziția a treia s-a situat belgianca Anna Vanbellinghen, 105 kg.

La aruncat, românca a câștigat medalia de bronz, cu 126 kg, terminând după ucrainencele Lîsenko, 150 kg, și Ganna Pustovarova, 130 kg.

La total, primul loc a fost ocupat de Lîsenko, 270 kg, iar Andreea Aanei a obținut argintul, cu 232 kg.

România a ajuns acum la un total 30 de medalii la Europenele de la Eilat, 9 de aur, 11 de argint și 10 de bronz. La juniori bilanțul este de 6-2-4, iar la tineret de 3-9-6.