Românii, în topul celor mai săraci europeni. Vezi cine este pe primul loc

Bulgarii au fost, în 2012, cei mai expuşi cetăţeni europeni la riscul de sărăcie sau excluziune socială - 49%, urmaţi de români - 42% şi letoni - 37%, potrivit unui sondaj Eurostat publicat joi.
Romania TV
05 dec. 2013, 14:53
Românii, în topul celor mai săraci europeni. Vezi cine este pe primul loc

Anul trecut, 124,5 milioane de persoane (24,8% din populaţie) din Uniunea Europeană au fost expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială, în creştere faţă de 2011 – 24,3% şi 2010 – 23,7%, în condiţiile în care reducerea numărului persoanelor afectate de sărăcie este una dintre priorităţile Strategiei Europa 2020.

Bulgarii au fost, în 2012, cei mai expuşi cetăţeni europeni la riscul de sărăcie sau excluziune socială – 49%, pe locul doi aflându-se românii – 42%, urmaţi de letoni – 37% şi greci – 35%.

Citeşte şi: LOCUL de MUNCĂ nu te scapă de SĂRĂCIE: Află de ce

Potrivit Mediafax, la polul opus, se află olandezii şi cehii, unde doar 15% din populaţie a fost expusă acestor riscuri, finlandezii – 17%, suedezii şi luxemburghezii – 18%.

În ceea ce priveşte persoanele care se confruntă cu privaţiuni materiale severe, tot bulgarii se află pe primul loc – 44%, urmaţi de români – 30%, letoni şi unguri – 26%, în timp ce doar 1% din luxemburghezi şi suedezi, 2% din olandezi şi 3% din danezi şi finlandezi au avut această problemă.

Fotografia care face ÎNCONJURUL internetului: Cum arată ROMÂNII în viziunea BRITANICILOR FOTO

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali a făcut cea mai sinceră dezvăluire: „În fiecare zi mă gândesc la moarte”
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de apartamente. Președintele de bloc nu e obligat. Locatarii nu au niciun drept
Playtech.ro
Tabel cu cele mai mici dobânzi la bănci în 2026. Unde poţi face un credit avantajos: calcul pentru un împrumut de 10.000 de euro
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cum l-a numit Bogdan Stelea pe fostul său coleg de la Dinamo care a jucat cu probleme mari de sănătate: ”Avea o inimă cât casa!”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil