Românii, înnebuniţi după jocurile online. Vezi care sunt jocurile preferate şi cât timp pierd tinerii pe telefon

Aproximativ 60% dintre utilizatorii de internet cu vârsta peste 18 ani își petrec timpul liber jucând jocuri online, pe diferite device-uri sau pe mobil, fiind motivați mai ales de dorința de a scăpa de grijile de zi cu zi (timp de așteptare sau sentimente negative), dar și din dorința de a-și dovedi abilitățile.
Romania TV
22 mart. 2016, 17:00
Românii, înnebuniţi după jocurile online. Vezi care sunt jocurile preferate şi cât timp pierd tinerii pe telefon

80% dintre utilizatori preferă să se joace de pe mobil, iar din procentul celor care aleg să se joace online, 73% aleg să se joace pe rețelele de socializare, reiese din cel mai recent studiu realizat de Starcom MediaVest Group, despre online gaming.

Persoanele care preferă să se joace predominant online sunt atât bărbați, cât și femei, în special din intervalul 25-34 de ani. Acestea joacă în medie 2,9 jocuri online, în special pe website-uri specializate sau rețele de socializare. Fiecare sesiune de jocuri durează în medie o oră. Userii preferă să se joace de pe laptop/desktop sau smartphone, în special după-amiaza și seara.

Pe parcursul unei săptămâni, internauții se conectează la internet cu scopul de a se juca de aproximativ 7 ori. Acțiunea de a se juca online este, mai degrabă, o activitate solo, adaugă studiul.

Jocurile pentru care optează utilizatorii sunt în principal cele gratuite, cele mai multe din categoria puzzle-urilor, jocurilor educaționale, de dezvoltare a aptitudinilor sau AdventureQuest.

46% dintre jucători aleg să se joace online pe website-uri din străinătate, în timp ce numai 24% aleg website-uri românești. În afară de jocurile de pe Facebook, ei optează cel mai des pentru site-urile gameforge.com, goodgamesstudios și computergames. Dintre platforme, cei mai mulți se joacă pe Xbox, Steam, PlayStation, GamersGate.

Persoanele care preferă cel mai mult să se joace pe mobil, pe diversele jocuri instalate ca aplicații, fac parte în special din categoria de vârstă 18-34 de ani. Acestea joacă în medie 3 jocuri, frecvența fiind aproape zilnică. Însă, spre deosebire de jucătorii online, ei petrec 30 de minute sau mai puțin pentru o sesiune de joc. Această categorie preferă să se joace acasă, în mijloacele de transport sau la muncă, și mai puțin în contexte sociale.

Jocurile preferate sunt cele gratuite, printre care Candy Crush, Angry Birds, Diamond Dash, Fruit Ninja sau Temple Run 2. Doar unul din 10 utilizatori alege să plătească pentru jocurile de pe mobil.

Atât persoanele care aleg să se joace online, cât și pe mobil menționează că sunt dispuse să primească reclame în timpul jocului, atât timp cât jocurile sunt gratuite, susțin o cauză socială sau au alte beneficii ce pot fi folosite direct în joc.

Studiul a fost realizat pe un eșantion de 2.563 de persoane din mediul urban, utilizatori de internet, cu vârste peste 18 ani.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
O insulă din Asia a fost numită cea mai pitorească din lume. Este o destinație de vacanță fabuloasă
Bzi.ro
Cercetare sociologică în ziua votului. Trei case de sondare vor face exit-poll, duminică, 18 mai 2025, pentru turul 2 de alegeri prezidențiale
Fanatik.ro
54,36 – 45,64 după 97% din secţii! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2! Nicuşor Dan vs George Simion
Capital.ro
Alegeri prezidențiale turul 2, primele rezultate OFICIALE parțiale. Noul președinte al României
Playtech.ro
Cea mai frumoasă stațiune de pe litoralul bulgăresc, foarte aproape de România. Are hoteluri de lux, plaje late şi apă calmă
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Cum să recunoaștem totalitarismul de la o poștă. Cele cinci stadii de acaparare a unui popor
wowbiz.ro
Soția lui Bursucu’, implicată într-un accident grav în Constanța! Informații de ultim moment
Spynews
Cine este Johannes Pietsch, câștigătorul Eurovision 2025. Austriacul este cunoscut după numele de J.J și are 24 de ani
Spynews
Soția lui Bursucu a făcut accident cu mașina în Constanța! Au fost găsite trei victime, dintre care două încarcerate | FOTO
Evz.ro
Panică în studio, la Realitatea. Anca Alexandrescu: Suntem sub atac!
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Soția lui Bursucu' a fost implicată într-un grav accident, în Constanța
Cancan.ro
Ce a postat George Simion pe pagina lui de Facebook la ora 21:07, cand s-au afișat rezultatele EXIT POLL
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025, turul 2. George Simion vs Nicușor Dan. Cine este noul președinte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Sediul AUR, închis! Breaking news! Ce se întâmplă acum cu George Simion
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Rezultate alegeri prezidențiale Turul 2! A început numărătoarea voturilor din diaspora și România. Nicușor Dan, avans de 880.000 de voturi UPDATE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare