„Romii nu sunt proxeneţi”, ei vor candida la alegerile europene din 2014

Agenţia Europeană pentru Romi (AER) a anunţat marţi că va prezenta opt candidaţi la alegerile europene din 2014, între care şi în România, cu obiectivul de a lupta împotriva discriminării şi de a ameliora integrarea acestei comunităţi. Preşedintele AER, Stefan Rostas, a declarat că "romii nu sunt proxeneţi", aşa cum se spune despre ei în străinătate, anunţând că, în 2014, opt romi, între care şi din România, vor candida la alegerile europarlamentare.
Romania TV
20 mart. 2013, 07:05

„Vremea discriminării faţă de romi s-a terminat, acum vrem să ne afirmăm pe plan politic european”, a declarat în cursul unei conferinţe de presă la Bruxelles Stefan Rostas, preşedintele AER, care va fi candidat anul viitor.

Prin acest demers, organizaţia neguvernamentală vrea să „lupte împotriva oricărui derapaj şi a segregării rasiale, să afirme drepturile populaţiei rome şi să promoveze integrarea acesteia”.

AER va prezenta un candidat în Franţa, doi în Belgia, dar va fi prezentă şi în Germania şi România, ţara europeană cu cel mai mare număr de romi, informează Mediafax.

O deputată de origine romă, unguroaica Livia Jaroka (PPE, conservatori), aleasă pe lista partidului conservator FIDESZ, aflat la putere la Budapesta, deţine în prezent un loc în Parlamentul European.

Citeşete şi: Originea romilor, descoperită genetic

Între 10 şi 12 milioane de romi trăiesc pe continentul european, dintre care şase milioane în UE, majoritatea în Europa centrală şi de sud-est.

Rostas a reacţionat, de asemenea, la declaraţiile ministrului francez de Interne, Manuel Valls, care a acuzat, joi, romii că nu vor să se integreze „din motive culturale sau pentru că sunt în mâinile unor reţele versate în cerşetorie şi prostituţie”.

„Astfel de declaraţii sunt inadmisibile”, a declarat el. „Romii nu sunt proxeneţi”, a insistat Rostas. În opinia AER, astfel de declaraţii „nu fac decât să intensifice rasismul împotriva unei populaţii care este desemnată adeseori drept ţapul ispăşitor al unei politici de securitate”.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Neluțu Varga, prima reacție după plecarea lui Daniel Pancu de la CFR Cluj. „Nu e nicio pierdere. Om fără caracter!”. Cine vine în locul lui. Exclusiv
Capital.ro
Cod Rutier 2026. Se anulează permisul de conducere. Regulile obligatorii pe care șoferii trebuie să le respecte
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi