Romtelecom: venituri de 655 milioane de euro în 2011, creştere pe internet şi televiziune

Romtelecom, cel mai mare operator de comunicaţii fixe, a avut anul trecut venituri de 655,1 milioane de euro, în scădere cu 8,6% faţă de 2010, dar compania a înregistrat creşteri importante ale portofoliului de clienţi de internet şi servicii de televiziune.
Laurenţiu Matache
23 feb. 2012, 09:40
Romtelecom: venituri de 655 milioane de euro în 2011, creştere pe internet şi televiziune

Pe segmentul de internet, operatorul a câştigat anul trecut aproape 125.000 de clienţi, portofoliul ajungând la 1.136.025, în avans cu 12,1% faţă de 2010.

Numărul clienţilor pentru serviciile de televiziune DTH şi IPTV a crescut şi el cu 11,9%  la 1.179.169.

“Într-un context economic care a rămas dificil şi incert în 2011, Romtelecom a reuşit să aibă succes cu câteva iniţiative strategice în 2011, cum ar fi lansarea de noi pachete pentru clienţii rezidenţiali în a doua parte a anului, care au întrecut aşteptările noastre. În 2012 vom continua să ne concentrăm pe oferirea de pachete în locul serviciilor separate, aceasta fiind, cel mai probabil, cea mai mare schimbare a strategiei comerciale a Romtelecom din ultimii ani”, a declarat Stefanos Theocharopoulos, Director General al Romtelecom (FOTO).

Potrivit acestuia, în acest moment peste 40% din clienţii Romtelecom folosesc cel puţin două servicii ale companiei. Procesul de creştere organică a fost completat suplimentar prin achiziţii şi fuziuni şi prin contribuţia NextGen, companie deţinută de Romtelecom.

Numărul de linii telefonice fixe a scăzut anul trecut cu 5%, ajungând la un număr de aproximativ 2,5 milioane.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Olimpiu Moruțan, temător în legătură cu transferul la Rapid! Giovanni Becali, dezvăluiri de la negocieri. Exclusiv
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Condiţiile partajului voluntar. Cum se face împărţeala prin bună învoială
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
Proiect imobiliar de 30 milioane euro în Pipera pe terenul cumpărat de la familia Becali. Milionarul din fotbalul românesc anunță: ”Va fi spectaculos”
MediaFlux
Cum şi-a pregătit Veronica Micle sinuciderea. Ultimele versuri au fost scrise cu gândul la Eminescu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend