Roxana Mînzatu, propunerea României pentru postul de comisar european: ”Am fost surprinsă. Îți faci în minte o scurtă analiză, ce presupune”

Propusă de România pentru postul de comisar european, în așteptarea stabilirii unui portofoliu pe care să îl preia, Roxana Mînzatu spune că a fost ”destul de surprinsă” când a primit vestea.
Mircea Filipescu
12 sept. 2024, 14:38
Roxana Mînzatu, propunerea României pentru postul de comisar european: ”Am fost surprinsă. Îți faci în minte o scurtă analiză, ce presupune”

„Nu a fost în planul meu să fiu comisar, mi-am dorit să ajung eurodeputat, nu acum, de mai demult. Eu am fost şi parlamentar în România şi îmi place foarte mult conexiunea pe care un om care a lucrat în zona guvernamentală, a făcut politică publică, o are cu cetăţeanul. A fi deputat, dacă îţi faci treaba cu pasiune şi cu o anumită vocaţie – eu simt că le am pe acestea – este cu totul altceva decât a fi comisar sau ministru”, a spus Roxana Mînzatu la podcastul PSD.

Ea susţine că nu s-a gândit anterior la funcţia de comisar european „pentru că sunt un om care face lucrurile gradual, pune cărămidă cu cărămidă, şi în Bruxelles e nevoie să acumulezi un anumit tip de experienţă pe mediul respectiv”.

„Am fost destul de surprinsă, când am închis telefonul evident şi tentaţia de a spune nu, dar cum să refuzi totuşi o astfel de oportunitate, scurta analiză pe care o faci în minte, în ce intri, vrei sau nu să o faci, ce va presupune, inclusiv pe plan personal, deci a fost şi cu uimire, asta-i clar”, a adăugat Mînzatu, potrivit Mediafax.

Citește și: Nicolae Ciucă își prezintă bilanțul ca premier: salariul minim crescut cu 30%, punctul de pensie cu 24%, plafonarea prețului energiei electrice

Ea susţine că România a evoluat în ceea ce priveşte absorbţia fondurilor europene: „în septembrie 2024 ne uităm la o absorbţie de 99% şi mergem spre 100% pe exerciţiul financiar 2014-2020”.

„Am avut o perioadă în care absorbţia era marea pată neagră în discuţia despre banii europeni, cred că nu se mai pune problema astfel, şi pe exerciţiul pe care îl implementăm acum, 2021-2027 stăm binişor, suntem în anul patru de implementare, avem contracte de finanţare pentru vreo 35% din bani”, a mai spus Roxana Mînzatu.

Citește și: Sebastian Burduja, anunț fără precedent: România va solicita Uniunii Europene compensații pentru explozia prețului energiei electrice

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
România, la un pas de un nou ”Roșia Montană”? Bătălie pentru aurul de 40 de miliarde de la Rovina: pentru a ajunge la zăcăminte, o companie vrea să exproprieze un ONG
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Ce înseamnă „fraudă autorizată” și de ce băncile pierd miliarde când clientul confirmă plata
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Cristi Chivu, primele declarații după ce Inter Milano a câștigat campionatul din Italia: Staff-ul meu merită multe laude, dar şi predecesorii mei, pentru că au făcut o treabă excelentă, făcându-mi totul mai uşor
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR