„Royal Fashion”, prezentat de compania de teatru Passe Partout Dan Puric în prezenţa Casei Regale

"Royal Fashion" - o parabolă inedită a monarhiei, realizată cu mijloace originale, îmbinând pantomima, baletul şi stepul - este, în viziunea lui Dan Puric, un reper, un cumul de valori şi tradiţii necesare oricărui tip de societate care doreşte să evolueze.
Romania TV
24 oct. 2011, 12:53

„Am încercat, prin acest spectacol, să aduc aminte ceea ce am pierdut: fiorul înălţător al calităţii. Căci regalitatea asta presupune: o înălţare, o înnobilare, o scoatere din mulţime. Este, dacă vreţi, înnobilarea firii umane, atât de supusă biologicului şi gregarităţii, cu statutul de fiinţă”, spune Dan Puric în comunicatul citat de AGERPRES.

Costumele poartă semnătura creatoarei Doina Levintza, iar scenografia este realizată de Corina Gramoşteanu, cu un mesaj propriu care potenţează semantica spectacolului. Coregrafia Leliei Marcu, mijloc de concretizare a viziunilor, a utopiilor şi a profeţiilor spectacolului, completează lumile imaginate de Dan Puric, nuanţând momente şi spărgând conveniente.

Din distribuţia spectacolului fac parte Ileana Olteanu, Violeta Huluba, Nadejda Dimitriu, Lelia Marcu, Adriana Nicolae, Mihaela Ailincăi, Antoanela Vlădescu, Ion Parea şi alţii.

Spectacolul este realizat cu participarea extraordinară a soliştilor Operei Naţionale Bucureşti şi a Ansamblului de balet.

Compania de Teatru Passe-Partout Dan Puric a lansat, în luna aprilie, albumul de fotografie „Royal Fashion”. Realizat de Teatrul Naţional de Operetă „Ion Dacian” şi de Compania de Teatru Passe-Partout Dan Puric, albumul conţine fotografii realizate de Tomoaki Minoda, care prezintă spectacolul „Royal Fashion” din perspective diferite – repetiţii, imagini din spectacol, fotografii de fashion din creaţiile Doinei Levintza şi fotografii de arhivă cu membri ai Casei Regale din România.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Suma colosală pe care o încasează Istvan Kovacs! Câți bani câștigă la Campionatul Mondial 2026
Capital.ro
Schimbare majoră pentru șoferi din iulie 2026. Toate mașinile vor fi obligate să aibă aceste sisteme
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți