Rugby: România, învinsă de Tonga, în ultimul meci dinaintea Cupei Mondiale

Naționala de rugby a României a fost învinsă de Tonga cu scorul de 21-16 (10-6), sâmbătă, pe Stadionul Național Arcul de Triumf din București, în ultimul meci al "stejarilor" înainte de Cupa Mondială 2015.

05 sept. 2015, 22:13

România a jucat bine, dar s-a recunoscut învinsă de un adversar mai valoros, care în ultima parte a meciului a arătat o condiție fizică superioară, scrie Agerpres.

Conduși la pauză cu 10-6, elevii lui Lynn Howells au părut capabili să întoarcă rezultatul, până după mijlocul reprizei secunde, când oaspeții și-au impus jocul, desprinzându-se la 10-9 la 21-9. „Stejarii” au izbutit un eseu în ultimul minut, prin Rădoi, după o acțiune colectivă. Vlaicu a transformat, stabilind scorul final.

Vlaicu a fructificat trei lovituri de pedeapsă. În prima repriză, Tonga a avut un eseu de penalitate, transformat de Morath, cel care a înscris și după trei lovituri de pedeapsă. În actul secund, naționala din Oceania a reușit un eseu, prin Takulua.

Precedentul meci dintre România și Tonga fusese câștigat de naționala țării noastre.

România face parte din Grupa D a Cupei Mondiale 2015, urmând să întâlnească Franța, Irlanda, Canada și Italia.

România a început cu următorii jucători: 1. Andrei Ursache, 2. Otar Turașvili, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Popârlan, 5. Johan Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (cpt), 9. Florin Surugiu, 10. Dănuț Dumbravă, 11. Adrian Apostol, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu.

Rezerve: 16. Andrei Rădoi, 17. Mihăiță Lazăr, 18. Horațiu Pungea, 19. Marius Antonescu, 20. Daniel Carpo, 21. Valentin Calafeteanu, 22. Michael Wiringi, 23. Ionuț Botezatu, 24. Csaba Gal

Paula Kinikinilau, jucător de origine tongană, în acest meci a debutat pentru România.

Tonga a început cu: 1. Soane Tonga’uiha, 2. Elvis Taione, 3. Halani ?Aulika, 4. Tukulua Lokotui, 5. Joe Tu’ineau, 6. Steve Mafi, 7. Nili Latu (cpt), 8. Sione Kalamafoni, 9. Sonatane Takulua, 10. Kurt Morath, 11. Fetu’u Vainikolo, 12. Siale Piutau, 13. Will Helu, 14. David Halaifonua, 15. Telusa Veainu.

Rezerve: 16. Paula Ngauamo, 17. ?Alisona Taumalolo, 18. Sila Puafisi, 19. Hale T Pole, 20. Viliami Ma’afu, 21. Sosefo Ma’ake, 22. Latiume Fosit, 23. Vungakoto Lilo.

Înaintea meciului, fostul mare fotbalist Gheorghe Hagi a ieșit de la vestiar alături de „stejari” și a cântat imnul național.

Meciul a avut și un scop caritabil. Încasările rezultate din vânzarea biletelor vor fi donate lui Sione Vaiomounga, jucător de origine tongană, legitimat la campioana CSM Stiinta Baia Mare, care suferă de insuficiență renală.