Rus: Să nu vorbim despre pasărea de pe gard. Dacă Ponta nu va fi acceptat premier susţin suspendarea

Ioan Rus a precizat, marţi seara, la România TV că singura variantă de premier pe care o ia în calcul în cazul în care USL va obţine la alegeri minimum 50% din voturi este Victor Ponta. Conform fostului şef al Internelor, dacă Traian Băsescu nu îl va accepta pe actualul prim-ministru în continuare la Palatul Victoria, atunci soluţia care se impune este suspendarea preşedintelui.
Romania TV
04 dec. 2012, 15:46
Rus: Să nu vorbim despre pasărea de pe gard. Dacă Ponta nu va fi acceptat premier susţin suspendarea

„Nimeni din USL nu va putea fi nominalizat de preşedinte decât USL însuşi. Dacă USL va câştiga cu minimum 50% niciun tertip nu va fi valabil. Nu vorbim de dorinţa lui Rus de a-l pune pe Ponta, ci congresul a decis. Dacă preşedintele nu a înţeles acest lucru atunci şi eu voi susţine demersurile necesare ca acest lucru să se întâmple până la suspendarea din funcţie”, a afirmat Ioan Rus.

Fostul ministru de Interne a precizat de asemenea că suspendarea preşedintelui ar trebui ocolită atât timp cât toată lumea are „toţi neuronii în interiorul cutiei craniene”, adăugând că respectiva variantă trebuie aplicată doar în cazul în care Băsescu refuză nominalizarea lui Ponta.

„Întâi şi întâi să nu vorbim despre pasărea de pe gard. Să vedem că USL câştigă alegerile. Dacă vom fi cu toţi neuronii în interiorul cutiei cranieine nu vom ajunge nici la o suspendare şi nici la dizolvarea Parlamentului. Dacă ne ducem pe aceste variante până la primăvară cerşim cu toţii la o poartă care nu există”, a declarat Rus.

Mai multe voci din cadrul PDL au precizat în ultimele luni că Ioan Rus este una dintre variantele agreate de către Traian Băsescu pentru funcţia de prim-ministru.

De asemenea, Victor Ponta a afirmat, luni seara, că ştie la cine s-a gândit preşedintele Băsescu pentru a prelua conducerea Guvernului, dar a precizat că nici Ioan Rus, Liviu Dragnea sau Călin Popescu Tăriceanu şi nici George Maior, actual director SRI şi fost senator PSD, nu vor accepta o astfel de propunere.

 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Ce a pățit un jurnalist italian venit la București înaintea meciului FCSB – Bologna: „Românii o iau prea în serios”
Capital.ro
România a pierdut o legendă. Teatrul Naţional a anunțat decesul. A fost o stea de nivel internațional
Playtech.ro
Cum verifici dacă angajatorul ți-a declarat corect grupa de muncă la Casa de Pensii
Adevarul
O expresie fără sens a cucerit generația Alpha: „6-7! este ca o plagă, un virus care le-a acaparat mințile”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Vesti excelente! Ce trebuie să știe toți românii
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Suma pe care MApN i-a cerut-o lui Gigi Becali pentru a-i vinde Steaua București
MediaFlux
Tragedia din Rahova, ca un clip de pe TikTok. Lăcrimăm și scrollăm
stirilekanald.ro
De ce s-a anulat întâlnirea dintre Trump și Putin de la Budapesta. Duș rece pentru președintele SUA
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi