Rusia a început bombardamente nocturne, cel mai sângeroase din acest an

Unsprezece jihadişti din cadrul Statului Islamic ucişi şi alţi 20 răniţi în atacuri aeriene ruse în deşert, în estul provinciei Homs, cele mai sângeroase din noiembrie.
Filip Stan
13 ian. 2022, 18:10
Rusia a început bombardamente nocturne, cel mai sângeroase din acest an

Unsprezece jihadişti din cadrul Statului Islamic (SI) au fost ucişi, într-o serie de atacuri aeriene nocturne, de către aviaţia din Rusia, în estul provncjei Homs (centru), a anunţat joi Observatorul Sirian al Drepturilor Omului (SOHR), relatează AFP.

ONG-ul cu sediul în Marea Britanie precizează că 11 jihadişti au fost ucişi ”în ultimele ore, în atacuri aeriene ale aviaţiei din Rusia vizând Statul Islamic în deşertul sirian”.

Rusia nu mai vrea să discute cu Occidentul, după eşecul negocierilor de la Geneva. Moscova ameninţă SUA cu amplasarea de baze militare în Cuba şi Venezuela
Aceste atacuri au avut loc ”în Deşertul al-Sakhne şi Tadmor (centru) şi în Deşertul Deir Ezzor (est)”. ”Jihadişti se ascund în grote” situate în această regiune deşertică, în care celule SI sunt în continuare active, a anunţat directorul SOHR Rami Abdel Rahman.

Potrivit SOHR, alţi aproximativ 20 de jihadişti au fost răniţi, dintre care unii grav. Acest atac este cel mai sângeros atac de acest fel din noiembrie, când 16 jihadişti au fost ucişi în raiduri ale aviaţiei din Rusia.

Rusia efectuează exerciţii militare cu muniţie adevărată în regiuni din apropierea frontierei cu Ucraina
SOHR a înregistrat peste 229 de atacuri aeriene ruse vizând ţinte de acest fel în Siria de la începutul anului.

Începând din martie 2019, peste 1.128 de jihadişti din cadrul SI au fost ucişi, potrivit SOHR.

”Califatul” autoproclamat de către SI a fost declarat învins definitiv în martie 2019, în urma unei îndelungate ofensive susţinută de către Statele Unite.

Însă celule din cadrul acestei grupări jihadiste continuă să hărţuiască forţe guvernamentale în vastul deşert sirian.

Războiul din Siria, care a izbucnit în martie 2011 prin reprimarea în sânge a unor manifestaţii în favoarea democraţiei, s-a soldat cu aproape o jumătate de milion de morţi, porivit SOHR, şi a pus pe drumuri milioane de oameni.

Rusia susţine forţele guvernamentale siriene din 2015, iar cu ajutorul acestei susţineri cruciale preşedintele sirian Bashar al-Assad a preluat controlul unei mari părţi a teritoriului pe care l-a pierdut la începutul războiului.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mihai Stoica, ultimatum pentru Daniel Bîrligea după un nou gest controversat: „Va sta în tribune până o să-i crească rădăcini! Te ia la mișto Mihăilă, nici atât nu realizezi?”. Update exclusiv
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Condens pe geamuri: de ce apare și 5 metode rapide să-l elimini
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume