Rusia ameninţă Ucraina după tiruri de artilerie la frontieră

Moscova afirmă că unul dintre posturile sale de la frontiera cu Ucraina, cel de la Glukovo, a fost ţinta unor tiruri de artilerie din partea forţelor Kievului, care combat în estul ţării o rebeliune prorusă înarmată.
Alina Costache
11 iul. 2014, 04:47
Rusia ameninţă Ucraina după tiruri de artilerie la frontieră

Guvernul rus a protestat joi pe lângă cel ucrainean după ce unul din posturile sale de la frontiera cu Ucraina a fost ţinta unor tiruri ale forţelor guvernamentale ucrainene şi a avertizat că repetarea unor astfel de acţiuni va avea ‘consecinţe’, relatează AFP.

‘Rusia protestează categoric şi cere ca tirurile care vizează teritoriul rus să înceteze’, a indicat Ministerul rus de Externe într-un comunicat.

‘În caz de repetare în viitor a unor astfel de acţiuni, toată responsabilitatea consecinţelor lor va reveni autorităţilor de la Kiev’, adaugă el.

Moscova afirmă că unul dintre posturile sale de la frontiera cu Ucraina, cel de la Glukovo, a fost ţinta unor tiruri de artilerie din partea forţelor Kievului, care combat în estul ţării o rebeliune prorusă înarmată.

‘Acţiunile forţelor ucrainene reprezintă o violare grosieră a principiilor fundamentale ale dreptului internaţional’, continuă ministerul, care adaugă că aproximativ 230 de refugiaţi ucraineni se aflau în apropierea postului de frontieră în momentul tirurilor.

‘Din întâmplare, nu au existat victime. Refugiaţii au fost evacuaţi spre un loc sigur’, arată comunicatul.

Moscova s-a plâns în mai multe rânduri că posturile sale de frontieră au fost ţinta tirurilor de obuze provenite din teritoriul ucrainean, unde forţele guvernamentale au făcut din controlul zonei frontaliere unul dintre obiectivele lor prioritare.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Cătălin Cîrjan anunță obiectivul câinilor, după spectacolul din Antalya. FCSB, Rapid și Craiova au de ce să se teamă
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. Un mare cântăreț s-a stins prea devreme. Artistul era extrem de apreciat în întreaga țară
Playtech.ro
Cum faci contestaţie la impozit în 2026: unde se depune cererea şi actele necesare
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un infarct! Artista, internată de urgență la Spitalul Județean din Suceava
iamsport.ro
Legenda Craiovei s-a dezlănțuit la adresa lui Bölöni: ”Vârsta îi joacă feste! Balaci a fost mult mai valoros decât el”
MediaFlux
Povestea lui Constantin Nottara, copilul teribil admis la 10 ani la Conservator. Fiul marelui actor a moștenit talentul de la … mamă
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend