Rusia anunță că a ucis 349 de mercenari români în Ucraina. Reacția MAE

Ministerul Afacerilor Externe reacționează după ce Ambasada Rusiei la București a susținut că militarii ruși au ucis 349 de „mercenari” români în Ucraina. MAE susține că este vorba despre o dezinformare
Filip Stan
16 mart. 2024, 08:32
Rusia anunță că a ucis 349 de mercenari români în Ucraina. Reacția MAE

„Ministerul Afacerilor Externe reamintește că partea rusă continuă să promoveze informații care, pe fond, fac parte din arsenalul războiului hibrid și al campaniei de dezinformare îndreptate împotriva statelor membre UE și NATO, inclusiv împotriva României”, arată un comunicat al MAE.

Potrivit cifrelor comunicate de Rusia, care nu pot fi verificate din surse independente, din România ar fi plecat să lupte în Ucraina 784 de „mercenari”, dintre care 349 ar fi fost uciși, conform Digi 24.

Acest lucru ar situa țara noastră pe locul 6 mondial în privința numărului de voluntari care luptă în Ucraina, raportat la aceleași cifre comunicate de Rusia.

Pe primul loc s-ar situa Polonia, cu 2.960 de voluntari plecați în Ucraina, dintre care 1.497 au fost eliminați. Pe locul 2, SUA – cu 1.113 soldați sosiți, dintre care 491 uciși.

În același timp, autorităţile ucrainene au început evacuările în masă ale comunităţilor din regiunea Sumîi, din nordul ţării, aproape de graniţa cu Rusia, după perioade lungi de bombardamente intense asupra zonei, au declarat vineri oficialii locali.

Citește și: Bombardamente intense aproape de graniţa cu România: cel puţin 14 morţi şi zeci de răniţi la Odesa

Administraţia militară a regiunii Sumîi, a scris, într-un mesaj pe Telegram, că peste 180 de locuitori din zonele din apropierea comunităţii Velikopisarska, de lângă graniţă, au fost evacuaţi în ultimele trei zile.

Autorităţile din Sumîi au emis de mai mult timp rapoarte zilnice despre bombardamentele ruseşti, dar atacurile s-au intensificat.

Administraţia regională a declarat că zonele în cauză sunt „cele mai tensionate” din regiunea Sumîi, cu trei persoane ucise şi 13 rănite în ultimele cinci zile.

Administraţia a declarat că un total de peste 4.500 de locuitori au fost evacuaţi din 22 de sate din regiunea Sumîi, dar nu a dat niciun interval de timp.

Citește și: Macron a stricat prietenia cu Putin şi avertizează: „Dacă Ucraina pierde războiul, Rusia va amenința România și Moldova”

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Marian Mexicanu, declarații tulburătoare despre înmormânarea lui. Fanii sunt îngrijorați: ”Vreau să mor elegant”
Fanatik.ro
Cum arăta, de fapt, lumea când Anglia era campioană mondială. Americanii luptau în Vietnam, abia apărea Star Trek, iar România interzicea avorturile ca să ajungă la 30.000.000 de oameni
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Facultățile din România unde poți fi admis fără examen. La ce universități contează media de la Bacalaureat
Adevarul
Castelul cu 365 de ferestre din Transilvania se redeschide pentru public: cum arată după 3 ani de restaurare
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Horoscop 16 iulie. Ziua în care universul îți schimbă direcția. Zodiile care primesc noi șanse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?